راهنماي جامع ادامه تحصيل و اقامت دانشجويي در هند

آشنايي با شهر پونا

Welcome to Pune section
 

آشنايي با شهر پونا

پونا يك شهر آرام و دانشجويي با جمعيت حدود سه ميليون نفر به عنوان دومين شهر بزرگ ايالت ماهاراشترا در 160 كيلومتري شرق بمبئي واقع شده است.

پونا از چند جهت مورد توجه قرار دارد: آب و هواي خوب، امنيت اجتماعي خوب،  دانشگاهها و موسسات آموزشي ديرپا و ممتاز، تعداد زياد دانشجويان خارجي، اهميت بالا در صنعت نرم افزار و ارتباطات هند و جاذبه هاي گردشگري.

پونا داراي سه فصل آب و هوايي ميباشد:

 1- فصل باران از اول ماه جون به مدت 4 تا 6 ماه.

2- فصل سرما از اول ماه نوامبر به مدت 4 ماه

 3- فصل گرما از اواسط ماه مارچ به مدت 3 ماه.

آب و هواي پونا معتدل و مرطوب است به طوريكه در طول سال احتياجي به استفاده از بخاري وجود ندارد.

 

   

ويزاي هندوستان

چنانچه به قصد گردش به هند سفر ميكنيد ميبايست در خواست ويزاي توريستي نماييد براي اخذ اين ويزا ابتدا يك بليط رفت و برگشت هواپيما تهيه كنيد سپس با مراجعه به سفارت هند واقع در تهران - خيابان تخت طاووس - خيابان مير عماد با تكميل فرم و تحويل مدارك مربوطه اقدام به اخذ ويزا نماييد.

چنانچه به قصد تحصيل يا گذراندن دوره زبان در پونا به هند مي آييد ابتدا از طريق اين سايت پذيرش تحصيلي بگيريد و بعد براي ويزا اقدام كنيد و در آخر بليط هواپيما بخريد.

كلاَ ويزاي هند براي اتباع ايراني به راحتي صادر ميگردد.

مدارك لازم براي ويزاي تحصيلي:

-         گذرنامه و كپي آن

-          برگه پذيرش تحصيلي

-          عكس

-          تعهد نامه محضري از پدر يا يكي از نزديكان مبني بر تعهد هزينه هاي دانشجو در حين تحصيل. نيازي به ذكر مبلغ يا گواهي بانكي نيست و كافيست به يك دفتر خانه مراجعه بفرماييد و در خواست چنين تعهد نامه اي را بنماييد.

-          ريز نمرات مقطع تحصيلي قبلي با ترجمه رسمي و مهر وزارت خارجه

-          شايد براي ويزاي تحصيلي دانشجو را به مصاحبه دعوت كنند كه اين مصاحبه در حد پرسيدن مشخصات و علت انتخاب هند براي تحصيل ميباشد

توجه مهم:

 هرگز فريب افرادي را كه مدعي هستند در ازاء در يافت پول براي شما ويزا ميگيرند را نخوريد، دريافت ويزا بسيار راحت ميباشد و نيازي به انجام امور غير قانوني نيست.

            

TOP

تداركات سفر

تدارك سفر معمولاَ با مشخص شدن قصد سفر به هند شروع ميشود. چنانچه براي گذراندن يك دوره تحصيلي به هند مي آييد بهتر است وسايل زير را به همراه داشته باشيد:

پلوپز، پتو، فرش و زير انداز، مقداري زعفران براي مصرف، اگر سيگار ميكشيد چند پاكت سيگار، ديكشنري، كتابهاي فارسي مورد علاقه نظير قرآن يا كتاب شعر، ظرف و قاشق چنگال،دربازكن، تن ماهي و ساير كنسروجات،دارو در صورتي كه از داروي خاصي استفاده ميكنيد، مقداري آجيل و گز، سبزيجات خشك شده براي آشپزي، گوشي موبايل، نبات، مهر و جا نماز

 

خريد ارز:

با توجه به مشكلات ارسال پول از طريق سيستم بانكي حتماَ هزينه هاي اوليه نظير شهريه دانشگاه، وديعه خانه، خريد موتور و وسايل خانه( تخت، يخچال، تلوزيون) و خرج چند ماه را با خود بياوريد بهتر است از خريد روپيه در ايران پرهيز كنيد و معادل آن دلار آمريكا يا يورو بخريد. ارز را حتماَ از يك صرافي معتبر خريداري نماييد تا خطر تقلبي بودن آن متوجه شما نباشد.

همچنين در روز سفر پولهايتان را به صورت مطمئن در كيف يا جيبتان بگذاريد و مبلغي را هم پخش كنيد تاريسك كمتري را در صورت گم شدن اصل پولتان متقبل شويد.

نكته: در مهر آباد ممكن است با افرادي برخورد كنيد كه با خواهش يا در ازاء پرداخت پول بخواهند باري را براي آنها به هند بياوريد. هرگز اين پيشنهاد را قبول نكنيد. همچنين از آوردن هر جنسي به منظور فروش خودداري كنيد چون واقعاَ به صرفه نيست.

 

چگونه به پونا برسيم؟

معمولا مسافران به هند از پرواز ايرا ن اير تهران- بمبئئي استفاده ميكنند اين پروازها در روزهاي جمعه و سه شنبه انجام ميشوند. پرواز بطور نرمال حدود سه ساعت و نيم طول ميکشد. معمولاَ در هواپيما يك فرم توزيع ميشود كه مربوط به گمرك فرودگاه بمبئي است در اين فرم مشخصات خود را اعلام كنيد اين فرم در فرودگاه بمبئي نيز موجود ميباشد.

در فرودگاه پس از كنترل پاسپورت، بار خود را تحويل بگيريد و مراقب باشيد چيزي را از قلم نيندازيد. آنگاه به مرحله گمرك ميرسيد. سعي كنيد از كانال سبز گمرك عبور كنيد در غير اينصورت ميبايست از كانل قرمز رد شويد، معمولاَ باري كه يك دانشجو به همراه دارد مشمول عوارض گمركي نميشود لذا از پرداخت هر وجهي به ماموران گمرك خودداري كنيد. چنانچه بار شما زياد است از قبل يك اسكناس 10 دلاري آماده كنيد و در صورت اصرار به ماموران گمرك بدهيد. هيچ وقت همه پول خود را به اين افراد نشان ندهيد چون حريص ميشوند.

پس از عبور از گمرك در يك راه رو قرار ميگيريد در سمت راست شما تعدادي باجه قرار دارد در اين قسمت ابتدا مقداري دلار ( 200 يا 300 ) را به روپيه تبديل كنيد. سپس از يك باجه ديگر ميتوانيد يك اتومبيل با راننده به مقصد پونا كرايه كنيد. چنانچه در فرودگاه با دانشجوي ديگري آشنا شده ايد ميتوانيد او را هم در كرايه ماشين شريك نماييد. نرخ ماشين براي پونا بين 2200 تا 3000 روپيه است و اين ماشين شما را تا مقصد نهايي يعني هتل و ميرساند ضمناَ هزينه پاركينگ و عوارض بزرگراه معمولاَ به عهده مسافر است(حدود 200 روپيه) ميتوانيد اين مسئله را با متصدي آژانس هماهنگ كنيد . چنانچه مقداري از بار خود را روي بار بند ميگذاريد به راننده تذكر دهيد كه روي آن پلاستيك بكشد. البته براي آمدن به پونا ميتوان از قطار و اتوبوس هم استفاده كرد ولي در سفر اول با توجه به عدم آشنايي به محيط توصيه ميشود كه از اتومبيل استفاده كنيد.

           

توجه كنيد كه از هواي شرجي و گرم بمبئي همچنين از حلبي آباد هاي حومه بمبئي جا نخوريد چون آب و هوا و محيط پونا متفاوت است.

از راننده بخواهيد تا از طريق Express Way  به پونا بيايد تا در وقت صرفه جويي كنيد. اين سفر حدود 4 ساعت طول ميكشد و در راه ميتوانيد براي صرف نو شيدني و استراحت از رستورانهاي متعددي استفاده كنيد.

TOP

اقامت موقت

براي اقامت موقت در پونا دو گزينه اصلي و جود دارد.

1- كرايه اتاق

2- اقامت در هتل

كرايه اتاق- در محله كروگان پارك تعداد زيادي خانه وجود دارد كه اتاق هاي خود را براي مدتي كرايه ميدهند اين اتاقها داراي وسايل ابتدايي مانند تخت، قفسه و جا لباسي هستند و كرايه آنها معمولاَ از شبي 100 روپيه به بالاست. البته معمولاَ سرويس بهداشتي اين اتاقها با هم مشترك ميباشد. براي كرايه اتاق در اين محله كافيست از يكي از مغازه ها سراغ بگيريد. البته فراموش نكنيد كه بر سر نرخ چانه بزنيد معمولاَ در هند براي هر چيزي ميتوان چانه زد.

تذكر: هرگز پاسپورت خود را به كسي امانت ندهيد. يا جايي به وديعه نگذاريد.

 هتلها: كرايه هتلها قدري گرانتر است البته مزيت هتلهاي معرفي شده در اين سايت اين است كه معمولاَ هميشه جاي خالي دارند و همچنين به دانشگاه پونا و ساير مراكز مرتبط با سرويسهاي اين سايت نزديك ترند و اين مسئله باعث كاهش هزينه رفت آمد در روزهاي اول ورود به پونا ميشود.

                 

Hotel Chetak

Address: 1100/2 Model colony, Pune 16

Tel: 0091-20-5652681

Charges:

Single room: Rs 600 to 650

Double room: Rs 800 to 850

 

Hotel Swasti

Address : 1234 Apte Road Deccan Gymkhana, Pune 4

Tel:  0091-20-5530051/3

Charges:

Single: Rs 650 to 900

Double:  750 to 1000

 

Hotel Shreyas

Address: 1242 B. Apte Road, Deccan Gymkhana, Pune 4

Tel:  0091-20-5531963/5532497/5536903

Charges:

Single: Rs 700 to 1100

Double: 950 to 1200

 

Hotel Sahara

Address: senapati bapat Road, Pune 16

Tel: 0091-20- 5655405/6

Charges:

Single: Rs 700 to 950

Double: Rs 800 to 1200

 

Hotel Kismet

Address: 1205/3/1 jangali maharaj Road Pune 4

Tel: 0091-20- 5531693

Charges:

Single: Rs 800 to 950

Double: Rs 900 to 1100

Family ( 4 persons): Rs 1600

 

Pride Hotel

Address: 5 University Road, shivajinagar, Pune 5

Tel: 0091-20-5534567

Charges: Rs 4200 to 5200

ياد آوري: Rs. مخفف روپيه هند ميباشد و تقريباَ معادل بيست تومان است و هر دلار تقريباَ چهل و پنج روپيه ميباشد.

 

براي يك اقامت اشرافي در پونا مي توانيد به يكي از سه هتل زير مراجعه فرماييد:

Le Meridian

                                                Taj Blue Diamond

Sun n Sand

TOP

حمل و نقل در پونا

متاسفانه شبكه راه آهن داخل شهري پونا محدود است و اتوبوس ها هم به علت جمعيت زياد و وسعت شهر چندان قابل دسترسي براي دانشجويان نمي باشند. افرادي كه تازه به پونا ميرسند براي رفت آمد ميتوانند از وسيله اي به نام ريكشا ( موتور سه چرخه مسافربر) كه بسيار مفرح ميباشد،استفاده كنند. راه حل ديگر كرايه موتور ميباشد معمولاَ در كروگان پارك موتورهايي به نام كاينتيك را ميشود با هفته اي 300 روپيه كرايه كرد كه از ريكشا به صرفه تر است.

                                                                         

فهرست قيمت بعضي كالا ها در پونا براي نمونه

كرايه خانه : يك اتاق خوابه 3000 تا 7000 روپيه

موتور دست دوم: پنج تا چهل و پنج هزار روپيه

موتور نو: بيست تا هشتاد هزار روپيه

يخچال دست دوم : 2 تا 6 هزار روپيه

يخچال نو : حداقل 7000 روپيه

تخت خواب فلزي: 600 روپيه

صندلي پلاستيكي: 200 روپيه

شكر: يك كيلو 15 روپيه

گوشت گوساله:- بدون چربي و استخوان- ران يك كيلو 45 روپيه، راسته يك كيلو 50 روپيه

مرغ: پاك كرده پوست كنده يك كيلو 50 روپيه

خط موبايل: 200 روپيه  تعرفه شهري: دقيقه اي دو روپيه

نان تست: يك بسته متوسط 12 روپيه،

برنج: متوسط كيلويي 30 روپيه

موز: هر عدد يك روپيه يا كمتر

شير Nestle : يك ليتر 32 روپيه

هزينه خريد خط تلفن: 3000 روپيه

روغن مايع: يك ليتر تقريباَ 60 روپيه

يك ليتر بنزين: 52َ روپيه

پودر رختشويي: تايد اصل يك كيلو 60 روپيه

كوكا كولا: يك بطري 300 سي سي 10 روپيه

 هزينه ماهانه زندگي دانشجويي در پونا شامل غذا، مسكن، رفت و آمد و هزينه هاي در ماني مطابق برآورد رسمي دانشگاه پونا براي دانشجويان خارجي 200 دلار در ماه است. البته با توجه به جميع جهات و بررسيهاي انجام گرفته در بين ايرانيان به ميانگين 250 دلار ميرسيم. البته در نظر داشته باشيد که بسياري نيز با مبالغي کمتر از 200 دلار هم زندگي ميکنند. 

دانشجويان جديد در سال اول معمولا حدود 1000 تا 2000 دلار هزينه بري خريد وسايل و وديه خانه و کلا جا افتادن دارند.

 

رستورانها

چنانچه تاكنون به هند سفر نكرده باشيد از متفاوت بودن رستورانهاي هند متعجب ميشويد. چون بر اساس تعاليم هندو اكثر رستورانها تنها غذاهاي گياهي عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ  Veg ناميده ميشوند. و برخي رستورانها هم غذاهاي گوشتي عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ Non-Veg خوانده ميشوند. اتفاقا در پونا و بمبئي بسياري از رستورانهاي غير گياهي صاحباني ايراني مسلمان يا زرتشتي دارند. غذاهاي چيني هم در هند بسيار پر طرفدارند و معمولا با ذائقه ايراني نيزسازگار ميباشند. در پونا همچنين رستورانهاي معروفي مانند  Mc Donald's ،‌ KFC ، Pizza Hutشعبه دارند.

نكته ديگر طعم غذاهاي هنديست كه بسيار تند و با ادويه فراوان طبخ ميشوند.

بعضا به نظر ميرسد كه غذا مخلوطي از مقدار زيادي فلفل و ادويه با مقدار كمي مواد ديگر است.البته پس از مدتي به اين طعم تند عادت ميكنيد و متوجه ميشويد غذاهاي هندي بسيار لذيذ ميباشند. و كم كم حالتي پيدا ميكنيد كه غذايي كه كم ادويه باشد به شما نمي چسبد.!!! از ميان غذاهاي گياهي هند غدايي به نام ماسالودوسا كه از آرد برنج وسيب زميني و مخلفات تهيه ميشود براي مبتديان مناسب تر است.

از ميان غذا هاي گوشتي: از ميل كردن چيكن برياني و چيكن تندوري غافل نشويد. البته در هر رستوراني كه ميرويد به هنگام سفارش غذا تذكر دهيد كه غذاي بدون فلفل برايتان بياورد در اين صورت ميتوانيد يك غذاي تند اما معتدل را ميل كنيد.!!!!

يك ياد آوري در مورد چاي ضروري به نظر ميرسد، چاي در هند هميشه همراه با شير و ادويه هايي مانند زنجبيل، هل و فلفل سياه تهيه ميشود و بسيار مطبوع است. اما اگر نپسنديديد ميتوانيد قهوه را جايگزين كنيد.

توصيه: ريسك خريد غذا از اغذيه فروشي هاي كنار خيابان را قبول نكنيد.

           

 

كرايه خانه و اقامت دائم

كرايه خانه براي يك دانشجو از ثبت نام در دانشگاه هم واجب تر است. براي كرايه خانه عجله كنيد چون در فصلي كه دانشجويان مي آيند پيدا كردن خانه چندان راحت نيست. معمولا كرايه خانه توسط مشاوران خانه انجام ميشود اين مشاوران را با پرسيدن از مغازه داران هر محله ميتوان پيداكرد. و معمولا براي پيدا كردن يك خانه حداکثر معادل 2 ماه كرايه را به عنوان كمسيون در يافت ميكنند.

براي اجاره خانه دانشجويان معمولا محلات زير را انتخاب ميكنند. شما هم ميتوانيد به اين محلات برويد و خانه كرايه كنيد.

Pashan – Sus Road

Pashan – Panchuwatti

Aundh

NIBM Road

Koregaon Park

Ashok Nagar

D.P. Road

همانطور كه گفته شد كرايه يك آپارتمان يك اتاق خوابه با توجه به محله بين 3 تا 7 هزار روپيه در ماه است و قرارداد كرايه براي يازده ماه بسته ميشود. مبلغ وديعه معادل 2 تا 10 ماه كرايه ميباشد. البته در بعضي مناطق اخذ وديعه مرسوم نيست و صاحب خانه كرايه 11 ماه را به طور يكجا يا در 2 قسط طلب ميكند. هزينه آب در هند رايگان است و هزينه برق و تلفن به عهده مستاجر ميباشد. معمولا مبلغي هم براي شارژ ساختمان در نظر گرفته ميشود كه به عهده صاحب خانه است.

به عنوان امكانات اقامتي ديگر ميتوان به خوابگاه دانشگاه هم اشاره كرد هرچند بعضي از دانشجويان اقامت در خوابگاه را ترجيح ميدهند اما اكثريت كرايه خانه را انتخاب ميكنند. معمولا هر دو يا سه دانشجو يك خانه را اجاره ميكنند كه بسيار اقتصادي است به افرادي كه اين روش را انتخاب ميكنند توصيه ميشود در هنگام خريد وسايل هر نفر به تنهايي يك وسيله بخرد و مثلاَ يخچال شريكي نخرند تا هنگامي كه خواستند به هم خانه بودن با هم خاتمه دهند مشكلي براي تقسيم وسايل و حساب و كتاب نداشته باشند.

يك امكان اقامتي ديگر هم زندگي با يك خانواده ميباشد كه اصطلاحا پي جي (P.G) گفته ميشود. درصد كمي از دانشجويان اين روش را انتخاب ميكنند.

TOP

ثبت نام در اداره پليس

هنگامي كه به پونا وارد ميشويد در اسرع وقت و حد اكثر تا دو هفته  با مراجعه به دايره خارجيهاي اداره پليس پونا نسبت به ثبت نام خود اقدام كنيد در اين مرحله بايد ضمن تكميل فرم مربوطه و با ارايه كپي گذرنامه و ويزا و همچنين 4 قطعه عكس اصطلاحا ويزاي خود را رجيستر كنيد.

توجه داشته باشيد که براي انجام اينکار نيازي به پرداخت پول نيست.

آدرس اداره پليس:

Police commissioner, GPO, Camp, Pune 1

 

پس از تحويل مدارك پس از چند روز مجددا به اداره پليس مراجعه فرماييد و برگه Registration خود را در يافت نماييد. 

 

خريد موتور

براي رفت آمد در پونا راحت ترين و اقتصادي ترين وسيله موتور سيكلت است. نگران نشويد در هند موتور يك وسيله عمومي  است و بدرستي و احتياط از آن استفاده ميشود حتي اساتيد دانشگاه  نيز از اين وسيله براي رفت آمد استفاده ميكنند.

       

به هر حال امكان خريد اتومبيل هم هست و قيمت آن نسبت به ايران ارزانتر است ولي هزينه بنزين بسيار بالاست.

براي خريد موتور يك استراتژي اصلي و جود دارد و آن كم مصرف بودن است.

از خريد موتورهايي مانند كاينتيك و وسپا خودداري كنيد چون بسيار پر مصرف ميباشند. موتورهاي 4 زمانه بهترين انتخاب هستند. براي خانمها هم موتورهايي مانند اسكوتي و سفاير و هوندا اكتيوا مناسب هستند

به دانشجويان توصيه ميكنيم از ابتدا يك موتور صفر كيلومتر بخرند كه در طول چند سال استفاده هزينه نگهداري چنداني را متقبل نشوند ، قيمت يك موتور صفر كيلومتر بين 25 تا 60 هزار روپيه است. بر عكس آنكه توصيه ميكنيم براي كرايه خانه عجله كنيد در مورد خريد موتور با بررسي و تحقيق فراوان اقدام كنيد.

                      

گواهينامه رانندگي

اخذ گواهينامه رانندگي در پونا دو مرحله دارد مرحله اول گواهينامه موقت است كه نياز به امتحان ندارد و شش ماه اعتبار دارد و مرحله دوم كه قبل از خاتمه شش ماه بايد براي آن اقدام كرد و در يك امتحان بسيار آسان شركت نمود،دائم و داراي اعتبار بيست ساله است

براي اخذ گواهينامه كافيست از همان فروشگاهي كه موتور ميخريد در خواست كنيد. گواهينامه را در هند لايسنس ميگويند و هزينه اخذ گواهينامه براي دو مرحله حدود 800 روپيه ميباشد.

   

نكته ديگر آنكه هرچند در صد تصادفات در هند كم است اما حتي المقدور از كلاه كاسكت (Helmet) استفاده كنيد.

TOP

مراكز خريد پونا

پونا مراكز خريد فراواني دارد و تنوع اجناس و قيمتها بسيار خوب است.

معمولا در نزديکي هر محله از شهر يک بازار براي خريد لوازم منزل و مايحتاج عمومي وجود دارد.

گوشت گوساله را در پونا تنها ميتوانيد از شيواجي ماركت واقع در كمپ تهيه كنيد و گوشت گوسفند در بيشتر محلات يافت ميشود. گوشت مرغ هم در اكثر محلات يافت ميشود. اكثر گوشت فروشي ها متعلق به مسلمانان است اما چنانچه مايل به تهيه گوشت با زبح اسلامي هستيد مراقب باشيد كه از گوشت فروشي هاي غير مسلمان خريد نكنيد.

سبزيجات و ميوه در همه نقاط به وفور يافت ميشود.

براي خريد موتور دست دوم به ماركت موتور در كمپ مراجعه كنيد. و موتور نو را تنها از نمايندگي هاي مجاز بخريد.

قيمت كامپيوتر و قطعات مربوطه تقريبا از ايران ارزان تر است و كامپيوتر را ميتوانيد از ميتال كورت در كمپ خريداري كنيد.

لباس ارزان قيمت را ميتوانيد در Fashion Street بيابيد و البته اكثر ماركهاي معروف لباس و كفش دنيا در پونا نمايندگي دارند. اگر ميخواهيد قيمتها و مدلها را با هم مقايسه كنيد ميتوانيد به فروشگاههاي زنجيره اي Pyramid ويا Shoppers Stop برويد.

براي خريد كتاب و ساير جزوات درسي هم مي توانيد به ABC Road مراجعه كنيد.

خيابان اصلي پونا براي خريد M.G. Road است كه تقريبا همه چيز در آن يافت ميشود.

كمپ هم كه چند بار به آن اشاره شد محله قديمي و اصلي پونا ميباشد. و جالب آنكه تعداد زيادي ايراني مقيم در اين محل زندگي ميكنند.

براي تهيه وسايل خانه و موتور ميتوانيد از دانشجوياني كه درسشان خاتمه پيدا كرده و از هند ميروند خريد كنيد در اين صورت به نفع دو طرف است.

و دست آخر آنكه براي خريد وسايل خانه و موتور قيمتها را مقايسه كنيد و چانه بزنيد. در مورد موتور حتما آن را قبل از خريد به مكانيك نشان دهيد.

 

مراكز ديدني

پونا با داشتن دهها معبد از اهميت توريستي زيادي برخوردار است. اما شايد مهمترين جاي ديدني پونا محل ترور گاندي رهبر كبير انقلاب هند ميباشد اين مكان درمحله آقا خان واقع شده است. زمين اين محل متعلق به آقا خان محلاتي رهبر باطني ها بود كه پس از ترور گاندي آنرا وقف كرد. در اين مكان همچنين محل زندگي گاندي و چرخ معروف ريسندگي و صندلها و ساير وسايل شخصي او را ميتوان ديد.

مكان ديگر مسجد ايرانيان شيعه به نام امام باره ميباشد كه در كمپ واقع شده است.

معبد اوشو يكي ديگر از جاذبه هاي شهر پونا است كه روزانه دو بار در ساعت 10 صبح و 2 بعد از ظهر ميتوان از آن ديدار كرد. اين معبدكه پايگاه اصلي پيروان اوشو در جهان است و در كروگان پارك واقع شده است.

سه موزه و چندين معبد مهم ديگر، يك باغ وحش و يك پارك آبي، دهها سينما و مراكز تفريحي ديگر جذابيتهاي پونا ميباشد در ميان سينماها حتما سري به سينما اينوكس بزنيد و از ديدن فيلم در اين سينماي مجلل و مدرن لذت ببريد.

ساختمان مركز دانشگاه پونا هم بسيار زيبا و ديدني است. همچنين كالج فرگوسن با قدمتي بيش از دانشگاه تهران، خود داراي اهميت تاريخي است.

 

ياد گيري زبان انگليسي

اكثر دانشجويان ايراني در بدو ورود به پونا مشكل زبان دارند اين يك مشكل طبيعي است چنانچه فردي در يک دوره زبان شركت كند علي الاصول مشكلي براي مكالمات روزمره نخواهد داشت در غير اين صورت ميتوان از معلمان به طور خصوصي كمك گرفت. كلاسهاي خصوصي در هند بسيار ارزان هستند. به هر صورت پس از چند ماه راه مي افتيد، خيلي نگران زبان نباشيد.

 

توصيه هاي بهداشتي

- نسبت به تزريق واكسن هپاتيت بي در يكي از مراكز درماني اقدام كنيد.

-         در صورت آسيب ديدگي و زخم حتما واكسن كزاز تزريق كنيد. واكسن كزاز را اصطلاحا تي تي اينجكشن ميگويند.

-          از نوشيدن آب غير جوشيده و حتي آب لوله كشي خودداري كنيد. تنها آب جوشيده يا تصفيه شده بنوشيد همچنين مي توانيد از آب معدني كه در بسته بندي هاي مختلف و با بهاي مناسب به وفور يافت ميشود استفاده كنيد.

-          نسبت به راههاي جلوگيري از سرايت ويروس اچ آي وي دقت لازم را مبذول فرماييد.

-          هنگامي كه سر حال نيستيد يا موقعي كه خيلي سر حال هستيد رانندگي نكنيد!!!!

-          با توجه به دوري از خانواده و زندگي دانشجويي رژيم غذايي خود را به خوبي برنامه ريزي كنيد.

-         در صورت بروز مشكل يا بيماري جدي به يك مركز در ماني معتبر مانند بيمارستان  روبي هال يا جهانگير مراجعه كنيد چون از امكانات بسيار مدرن و استاندارد بسيار بالايي برخوردارند.

-          در مجموع جاي هيچ نگراني نيست چون سطح دانش پزشكي هند و كيفيت داروها در اين كشور بسيار بهتر از ايران است. و از طرفي دانشجويان از بيمه برخوردارند.

 

بيمه درماني رايگان

تا چندي پيش امكان استفاده از بيمه درماني براي دانشجويان خارجي در طول مدت تحصيل وجود نداشت. هم اكنون دانشگاه پونا از سال جديد تحصيلي اقدام به خريد بيمه درماني براي دانشجويان کرده است . 

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ،۱۳۸٥ -

دوره آموزش زبان انگليسي ELTIS چهار ماهه در هند

Welcome to English Courses section

             دوره آموزش زبان انگليسي ELTIS  چهار ماهه در هند

 

 شرح دوره آموزش زبان انگليسي و امكانات

اين دوره آموزشي به وسيله دانشگاه سيمبايسزsymbiosis  در شهر پونا ارائه ميشود. اين دوره براي افرادي كه ميخواهند در فرصت كافي زبان انگليسي بياموزند بسيار مفيد است.

افرادي که مايل هستند در يکي از رشته های دانشگاه پونا ثبت نام کنند ميتوانند با ويزاي مربود در ايران نسبت به اخذ ويزای تحصيلي طولاني مدت اقدام نمايند.ط به اين دوره زبان به هند سفر کنند و خود مستقيما از دانشگاه پونا پذيرش بگيرند و پس از اتمام دوره زبان با مراجعه مجدد به سفارت هن

اين دوره شامل چهار ماه آموزش فشرده زبان انگليسي ميباشد و به عنوان برنامه هاي تكميلي موارد زير هم در اين دوره گنجانده شده است:

كلاسهاي شكوفايي شخصيت

كلاسهاي سخنراني

پيك نيك

بازديد از اماكن توريستي

بازيهاي ورزشي

و فعاليتها و فستيوالهاي فرهنگي

 

علاوه بر اين دانشجويان از بيمه سلامتي و حوادث برخوردار ميشوند.

 

شركت كنندگان پس از گذراندن اين دوره موفق به اخذ مدرك:

ELTIS Diploma in English Language

خواهند شد .

  

هزينه ها:

شهريه اين دوره 450 دلار مي باشد كه مبلغ 200 دلار آن در زمان اخذ پذيرش و مابقي در زمان ثبت نام پرداخت مي شود . همچنين هزينه اخذ پذيرش نيز مبلغ 350 هزار تومان مي باشد .

  

مدارك مورد نياز:

 کپي صفحه اول گذرنامه و چهار قطعه عكس ميباشد.

 

تاريخ برگزاري:

این دوره 2 بار در سال  یکبار اول دي ماه و یکبار اواخر اسفندماه دانشجو می پذیرد .

برای پذیرش در هر دوره لزوما می بایست تا 6 هفته قبل از شروع دوره ثبت نام و تحویل مدارک انجام شود .

 

ويزا:

 ويزاي اين دوره  6 ماهه زبان انگليسي مي باشد كه با گذرنامه و پذيرش تحصيلي معتبر قابل دريافت است. مانند ساير خدمات سايت هيچ مسووليتي را در قبال ويزا به عهده نميگيرد هرچند  صد در صد متقاضيان موفق به دريافت ويزاي هند ميشوند. در هنگاه ثبت نام در ايران شرح مدارک مورد نياز برای ويزا را از مشاور دريِافت کنيد.ويزاي تحصيلي

 

ساير مزايای خدمات ويژه دوره زبان التيس

کتاب راهنمای زندگي در پونا به فارسي و نقشه پونا

سيم کارت موبايل رايگان

تلفن راهنمای 24 ساعته

100% پشتيباني و مشاوره رايگان در هند

 پونا است. هم اساتيد بهتري دارد و هم امکانات و بازدهي بالاتري دارد و هم تعداد دانشجويان در هر کلاس کمتر استتوجه: چنانچه به قصد یاد گيری زبان انگليسي به هند سفر ميکنيد اين دوره به مراتب مفيد تر از دوره 4 ماهه  دانشگاه

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ،۱۳۸٥ -

دوره نه ماهه زبان انگليسي و كامپيوتر ELTIS

Welcome to English Courses section

دوره نه ماهه زبان انگليسي و كامپيوتر ELTIS

 

 شرح دوره و امكانات

اين دوره آموزشي به وسيله دانشگاه سيمبايسز (symbiosis) در شهر پونا ارائه ميشود. اين دوره براي افرادي كه ميخواهند در فرصت كافي زبان انگليسي بياموزند بسيار مفيد است.

اين دوره شامل نه ماه آموزش زبان ميباشد و به عنوان برنامه هاي تكميلي موارد زير هم در اين دوره گنجانده شده است:

كلاسهاي شكوفايي شخصيت

كلاسهاي سخنراني

پيك نيك

بازديد از اماكن توريستي

بازيهاي ورزشي

و فعاليتها و فستيوالهاي فرهنگي

 

علاوه بر اين دانشجويان از بيمه سلامتي و حوادث برخوردار ميشوند. و خوابگاه با اولويت زماني موجود است.

 

شركت كنندگان پس از گذراندن اين دوره موفق به اخذ مدرك:

ELTIS Diploma in English Language

خواهند شد .

  

هزينه ها:

شهريه اين دوره 850 دلار مي باشد كه مبلغ 400 دلار آن در زمان اخذ پذيرش و مابقي در زمان ثبت نام پرداخت مي شود . همچنين هزينه اخذ پذيرش نيز مبلغ 350 هزار تومان مي باشد .

  

مدارك مورد نياز:

 کپي صفحه اول گذرنامه و 4 قطعه عكس ميباشد.

 

تاريخ برگزاري:

ین دوره 2 بار در سال  یکبار 15 آگوست ( اواخر مرداد ماه ) و یکبار 10 اكتبر ( اواسط مهر ) دانشجو می پذیرد .

برای پذیرش در هر دوره لزوما می بایست تا 6 هفته قبل از شروع دوره ثبت نام و تحویل مدارک انجام شود .

 

ويزا:

 ويزاي اين دوره ويزاي تحصيلي حداقل 10 ماهه ميباشد كه با گذرنامه و پذيرش تحصيلي معتبر قابل دريافت است. مانند ساير خدمات سايت هيچ مسووليتي را در قبال ويزا به عهده نميگيرد هرچند  صد در صد متقاضيان موفق به دريافت ويزاي هند ميشوند. در هنگام ثبت نام شرح مدارک مورد نياز برای ويزا را از مشاور دريافت کنيد.

 

ساير مزايای خدمات ويژه دوره زبان التيس

کتاب راهنمای زندگي در پونا به فارسي و نقشه پونا

سيم کارت موبايل رايگان

تلفن راهنمای 24 ساعته

100% پشتيباني و مشاوره رايگان در هند

 

 توجه: چنانچه به قصد یاد گيری زبان انگليسي به هند سفر ميکنيد اين دوره به مراتب مفيد تر است. هم اساتيد بهتري دارد و هم امکانات و بازدهي بالاتري دارد . و هم دانشجويان فرصت کافی براس شرکت در دوره های تافل ، کاپيوتر و غيره را دارند.

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ،۱۳۸٥ -

معرفي دانشگاه پونا

Welcome to Education section

 

 

معرفي دانشگاه پونا

  دانشگاه پونا واقع در شمال غربي شهر خوش آب و هوا و آرام پونا با در بر داشتن  بيشترين تعداد دانشجويان خارجي در هند ونيز دارا بودن بيش از 220كالج و موسسه آموزشي وابسته در سال هاي گذشته همواره محل توجه ونظر جمع كثيري از علاقه مندان به تحصيل در اين كشور و به خصوص دانشجويان ايراني بوده است.اين دانشگاه در طول ساليان گذشته چندين بار حائز عنوان بهترين دانشگاه هندوستان گرديده و همكنون نيز به عنوان در بر دارنده بيشترين تعداد دانشجويان خارجي در هندوستان به عنوانِ آكسفورد شرق در ميان كشور هاي آسيايي شناخته شده است.

 تعدد دانشجويان خارجي كه در سال هاي گذشته براي تحصيل به اين دانشگاه آمده اند سبب گرديده است كه اين دانشگاه همواره مزاياي و امتيازات خوب و مناسبي براي دانشجويان خارجي قائل گردد. كيفيت بالاي آموزشي دانشكده ها و كالج هاي وابسته به دانشگاه و نيز اعتبار علمي بالاي آنها در بين دانشگاه هاي هند سبب گرديده كه جمع كثيري از دانشجويان فرصت تحصيل در پونا را علاوه بر تحصيل، به عنوان يك فرصت عالي و استثنايي براي رسيدن به فرصت ها و شانس هاي بهتر يا به عبارتي سكوي پرواز در نظر بگيرند.

 از طرفي اين دانشگاه سالانه ظرفيت بالايي از سهميه پذيرش تحصيلي را به دانشجويان خارجي اختصاص داده و از اينرو آكسفورد شرق واجد بيشترين تعداد دانشجويان مليت هاي مختلف در هند ميباشد.

 جالب است بدانيد ایران ایندیا نخستین سایت مشاوره تحصيل خارج از کشور میباشد و دانشگاه پونا نخستین سرویس این سایت میباشد که در سال 2002 میلادی معرفی گردید. با ما باشيد!!!!

 

معرفي سيستم آموزشي هند

  سيستم آموزشي هند داراي انعطاف پذيري بسيار بالاييست، به گونه اي كه همواره و در هر شرايطي براي دانشجويان مقاطع مختلف امكان ادامه تحصيلات در گرايش هاي مختلف تحصيلي و جود دارد ولي اين سيستم آموزشي به لحاظ ماهوي  با آنچه در ايران وجود دارد بسيار متفاوت است.

 در زمينه هاي علوم پزشكي و دارو سازي بايد گفت كه تقريبا در اين كشور هيچ دوره اي داراي دكتراي پيوسته نمي باشد و دانشجويان بايد مقاطع تحصيلي ليسانس و فوق ليسانس را يكي پس از ديگري سپري كرده و سپس در مقطع دكترا به تحقيق و انجام پژوهش بپردازند و نهايتا با تهيه پايان نامه و ارائه آن به استاد راهنما به دفاع بپردازند اما نحوه ارزشيابي دوره هاي پزشكي در وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي به گونه اي است كه متقاضيان پس از اخذ مدرك ليسانس از دانشگاه هاي هند و سپري كردن يك دوره يك ساله اينترن شيپ در ايران موفق به اخذ مدرك دكتراي حرفه اي رشته تحصيلي شان از اين وزارتخانه خواهند شد.

‍‍‍‍ در زمينه رشته هاي غير پزشکي  در كشور هندوستان دو گزينه و جود دارد كه در اين فرصت به بخشي از آنها اشاره خواهد شد.

 در حالت كلي در اين كشور دو گرايش غير پزشكي وجود دارد؛يكي زير مجموعه مهندسي و ديگري زير مجموعه رشته ها و دوره هاي علوم و علوم انساني  مي باشد.

 رشته هاي مهندسي داراي دوره هاي چهار ساله در ليسانس و دوره هاي دو ساله در مقطع فوق ليسانس مي باشند. اين رشته ها در هندوستان به عنوان دوره هاي پيشرفته يا تخصصي نيز شناخته شده اند و لذا قوانين خاصي در زمينه صدور پذيرش اين رشته ها براي دانشجويان خارجي وجود دارد و علاوه بر اين شهريه اين دوره ها براي دانشجويان خارجي بسيار بالاست.

 رشته هاي علوم كه همواره از اقبال بيشتري از سوي دانشجويان خارجي برخوردار بوده اند، داراي تنوع بسيار بالايي نيز مي باشد.رشته هاي علوم در مقطع ليسانس سه ساله و در مقطع فوق ليسانس دو ساله مي باشند ولي از نظر ارزشيابي اين دوره ها معادل ليسانس چهار ساله مورد تائيد وزارت علوم قرار خواهد گرفت. مقطع دكترا نيز شامل هيچ كلاس يا آزمون ورودي نمي شود و دانشجويان مي توانند در هر يك از اين رشته ها با خاتمه مقطع فوق ليسانس ضمن برقراري ارتباط با استاد راهنما و توافق بر سر محتواي پايان نامه به انجام پژوهش بپردازند.لازم به ذكر است كه مدت اين تحقيقات بايد حداقل 2 سال و حداكثر 5 سال باشد. يعني دانشجو  زود تر از دوسال مجاز به ارائه پايان نامه نمي باشد و بعد از پنج سال هم تنها در صورت صلاحديد استاد راهنما مجاز به ادامه پژوهش ها مي باشد.

 در زمينه علوم شما قادر خواهيد بود در هر يك از رشته هاي علوم پايه مانند كامپيوتر،الكترونيك،رياضيات ،فيزيك،شيمي،زيست شناسي وويا هر يك از رشته هاي علوم انساني مانند اقتصاد،مديريت،روانشناسي،زبان هاي خارجي،جامعه شناسي،باستان شناسي و . به ادامه تحصيل بپردازيد.

علاوه بر اين ها قادر خواهيد بود كه در گرايش هاي تخصصي بازرگاني در تمامي مقاطع به ادامه تحصيل بپردازيد.

خلاصه آنكه در دانشگاه پونا اکثر رشته ها ارايه ميشوند چنانچه نام رشته اي را در اين سايت نيافتيد يا احساس ميكنيد اطلاعات موجود كافي نيست با تماس با ما در اين مورد تحقيق كنيد.

 

چگونه پذيرش بگيريم؟؟؟؟

بر مبناي مطالعات صورت گرفته توسط تيم کاري و تحقيقاتي ايران اينديا به اين نتيجه رسيده ايم که بزرگترين عامل ضعف و افت تحصيلي دانشجويان ايراني در هند، ضعف در آشنايي با زبان انگليسي ميباشد. بر همين اساس توصيه موکد ما در درجه اول گذراندن يک دوره زبان در هند ميباشد که بسته به جميع جهات ميتواند دوره اي 4 ماهه يا 9 ماهه باشد. زيرا در اين دوره علاوه بر بهبود توانايي در درک زبان انگليسي فرصت مناسبي خواهيد داشت که فارغ از نگرانيهاي درسي ارتباط مناسبي با محيط برقرار نماييد.

در صورت علاقه مندي به گذراندن دوره هاي زبان اينجا را کليک نماييد:

1-     دوره کوتاه مدت آموزش زبان (4 ماهه)

2-     دوره  بلند  مدت آموزش زبان (9 ماهه)

در صورتيکه تمايل به اخذ مستقيم پذيرش تحصيلي داريد با ما تماس گرفته و ضمن بهره گيري از خدمات ويژه ما ظرف كوتاه ترين مدت زمان پذيرش خود را اخذ نماييد .

 

 آقايان 17 ساله(متولدين 1368) توجه كنند.!!!!!

 اگر از معضل خدمت سربازي به عنوان مانعي براي خروج از كشور نگراني داريد ولي هنوز مشمول نگرديده ايد ميتوانيد از سرويس سايت استفاده نماييد.

 

اخذ پذيرش تحصيلي براي مقطع کارشناسي

 

شرايط ورود:

ورود به دانشگاه براي دانشجويان خارجي در مقطع كارشناسي هيچ شرط خاصي ندارد. فقط كافيست متقاضي ديپلم 12 ساله داشته باشد و پذيرفته شود. صدور پذيرش و ثبت نام نيز بر مبناي اولويت زماني انجام ميگيرد. (يکي از ويژگيهاي زمانبندي ما براي دوره هاي زبان اينست که شما در آغاز فصل پذيرش و ثبت نام در پونا خواهيد بود و نگراني از بابت تاخير در ثبت نام نخواهيد داشت )

 

 تقويم دانشگاهي

سال تحصيلي هرسال در ماه جولاي يا تير ماه آغاز ميشود و در اواخر فروردين يا آوريل به پايان ميرسد. نظام تحصيلي هند به صورت سالانه- ترمي ميباشد  ولي پذيرش فقط يکبار در سال صورت ميگيرد.

دوره ليسانس در همه رشته ها بجز پزشكي و مهندسي، 3 سال ميباشد.

  

زبان انگليسي

كليه دروس به زبان انگليسي ميباشدو معمولا دانشجويان بايد يک ماه بعد از ثبت نام در امتحان سنجش زبان شركت كنند. عدم قبولي در اين آزمون منجر به مشکلات و هزينه هاي اضافي ميگردد (حدود 100 دلار جريمه) که بر همين اساس توصيه ميکنيم حتما نسبت به تقويت توانايي هاي خود پيش از شروع سال تحصيلي اقدام نماييد.

 

رشته هاي پزشكي و مهندسي

ما به چند دليل توصيه ميكنيم از خواندن رشته هاي مهندسي و پزشکي دردانشگاه پونا صرف نظر كنيد.زيرا عليرغم هزينه نسبتا بالاي رشته هاي پزشکي (بجز داروسازی) رشته هاي مهندسي نيز شهريه اي حدود 16 هزار دلار دارند ، ضمن اينکه هزينه تحصيل در همين رشته ها در کشور مالزي به مراتب کمتر است. با يك نگاه به توضيحات رشته هاي ديگر متوجه ميشويد هنوز انتخاب هاي خوبي موجود است. 

رشته هاي داراي ظرفيت پذيرش بالا

     اين  رشته ها چند حسن دارند. نخست اينكه ليسانس در تمام اين رشته ها 3 سال طول ميكشد. دوم اينكه شهريه هاي نسبتا ارزان دارند. سوم امكان ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر با انتخابهاي قابل قبول فراهم است.

 مديريت بازرگاني (B.Com)

رشته هاي گروه مديريت و بازرگاني در هند از سطحي بسيار خوب و كاربري بالايي برخوردار هستند. رشته بازرگاني که در دانشگاه پونا ارايه ميشود يکي از رشته هاي  نسبتا آسان است و با كمي علاقه ميتوان در آن موفق بود.

زمينه كار براي فارغ التحصيلان اين رشته در ايران با توجه به هزينه کم آن قابل قبول است. ضمن آنکه دارای گرایش های گوناگونی نیز نظیر: مدیریت اجرايي، بازاريابي، کار آفريني، بانکداری و حسابداری صنعتي ميباشد.

شهريه رشته بازرگاني بسيار ارزان است و براي دوره ليسانس كلاً حدود دو هزار دلار است.  

علوم پايه (B.Sc.)

دانشگاه پونا توجه زيادي به رشته هاي علوم پايه دارد، دپارتمانهاي اين دانشگاه در رشته هايي مثل فيزيك، شيمي، بيوشيمي، جانورشناسي در رتبه ممتاز قرار دارند.

رشته هاي علوم پايه به شرح زير ميباشند:

فيزيك،رياضي،الكترونيك، ميكروبيولوژي، زمين شناسي، شيمي، جانور شناسي، گياه شناسي، آمار

شهريه رشته هاي علوم پايه در مقطع كارشناسي كلا حدود دوهزار تا دو هزار و پانصد دلار براي تمام سه سال است.

رشته هاي متنوعي  هم براي ادامه تحصيل در شاخه علوم پايه هست و معمولا هزينه تحصيل در كارشناسي ارشد هم براي اين رشته ها ارزان است.

علوم كامپيوتر (B.Sc.Comp.)

علوم كامپيوتر يکي از کلاسيک ترين رشته ها در گروه رشته هاي کامپيوتر است که بر مباني و اصول کامپيوتر تاکيد بسيار دارد (بر همين اساس هم در اين رشته تاکيد ويژه اي بر رياضي و الکترونيک وجود دارد) . دروس اين رشته شامل رياضي الكترونيك،آمار،زبانهاي برنامه نويسي مانند سي و جاوا ، بانك هاي اطلاعاتي ، شبكه و است. شايد بتوان اين رشته را صرفا رشته اي قابل قبول در سطحي متوسط دانست، زيرا متاسفانه اين رشته چندان که بايد به دست آورد هاي جديد صنعت  نمي پردازد. شايد هم به همين دليل باشد که عليرغم اقبال بالاي دانشجويان جديد الورود به اين رشته، پس از مدتي دانشجويان اين رشته اقدام به تغيير رشته مينمايند. شهريه اين رشته براي دوره سه ساله نيز كلاَ حدود شش هزار و پانصد دلار مي باشد .

 علوم انساني (B.A)

خاصيت اين رشته ها تنوع بسيار زياد و يادگيري اين علوم به وسيله زبان انگليسي است که البته يادگيري کامل و موفقيت در اين رشته ها منوط به توانايي بالاي داوطلب دردرک مطلب و ارايه آن به زبان انگليسي ميباشد.

اين رشته ها شامل:زبان هاي انگليسي،آلماني، فرانسوي، هندي، سانسكريت،

و رشته هايي مانند: اقتصاد، روانشناسي، جغرافي، تاريخ، فلسفه، علوم سياسي، جامعه شناسي

ميباشد.

 هزينه دوره سه ساله كارشناسي كلا حدود دوهزار  دلار است.

و در تمامي شاخه ها امكان ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر وجود دارد وشهريه كارشناسي ارشد اين رشته ها  نيز ارزان است. و دانشگاه پونا بهترين پیشنهاد برای رشته های علوم انساني ميباشد.

هركدام از اين رشته ها مزاياي خاص خود را دارد  چه از نظر ادامه تحصيل و چه از نظر اشتغال با توجه به تسلط خوبي كه فارغ التحصيلان به زبان انگليسي پيدا ميكنند امكانات خوبي فراهم است. مثلا از طرف دولتهاي آلمان و فرانسه براي دانشجويان زبان هاي اين كشورها تسهيلاتي مانند سفر هاي علمي ارزان قيمت و بعضا ادامه تحصيل و بورس پيشنهاد ميشود.

البته در پونا ،يك موسسه آلماني و يك موسسه فرانسوي از طرف دولتهاي اين كشورها فعال هستند و امكانات خوبي براي آموزش زبان دارند و فرصت خيلي خوبي را در اختيار علاقمندان به ادامه تحصيل در اروپا قرار ميدهند. استفاده از امكانات اين موسسات با توجه به طولاني بودن دوره هاي آموزشي فقط براي دانشجويان امكان پذير است.

رشته های  هنر:

رشته هايي مثل نقاشي، مجسمه سازی و هنر های کاربردي که شهريه آنها برای کل دوره 4 ساله حدود 9000 دلار ميباشد .

در رشته های پزشکی

 بهترين انتخاب داروسازي است و شهريه آن برای کل دوره حدود 13000 دلاربرذای کل 4 سال است که تقريباً سالی 3 هزار دلار دریافت میشود. توجه کنيد که با وجود آنکه دانشگاه پونا مورد تائيد وزارت بهداشت ميباشد اما چند سالي است که از ارائه پذيرش برای دندانپزشکي و پزشکي خودداری میکند لذا تنها اکمان ادامه تحصيل برای داروسازی در پونا وجود دارد.

  رشته های مهندسي در مقطع کارشناسي:

 در کالجهای معتبر وابسته به دانشگاه پونا ميتوانيد برای رشته های مهندسي زير اقدام کنيد:

  عمران، فناوری اطلاعات، سخت افزار، نرم افزار، الکترونيک، مکانيک و برق

  طول دوره تحصيل در همه رشته ها 4 سال و شهريه حدود 16000 دلار برای کل دوره که به اقساط دريافت ميشود.

  مدارک مورد نياز برای پذيرش:

  6 قطعه عکس 6در4

  ریز نمرات 3 سال دبيرستان و پيش دانشگاهي ومدارک ديپلم و پيش دانشگاهي ترجمه رسمي با مهر دادگستری، وزارت خارجه ايران و سفارت هند در تهران يا کنسولگری های اين کشور در بندر عباس و زاهدان. چون سفارت هند بابت هر مهر هزینهای جداگانه ميگيرد از دارالترجه بخواهيد همه مدارک شما را با هم يک منگنه بزند تا از پرداخت هزينه اضافه خودداری شود.

  کپي صفحه اول گذرنامه

 

 

اخذ پذيرش تحصيلي براي مقطع کارشناسي ارشد

شرايط ورود:

ورود به دانشگاه براي دانشجويان خارجي در مقطع كارشناسي ارشد (همانند کارشناسي) هيچ شرط خاصي ندارد. فقط كافيست متقاضي داراي مدرک کارشناسي در رشته اي مرتبط باشد و دانشگاه نيز در دوره مورد نظر ظرفيت داشته باشد. صدور پذيرش و ثبت نام نيز بر مبناي اولويت زماني انجام ميگيرد.

 

 تقويم دانشگاهي

سال تحصيلي هرسال در ماه آگوست يا مرداد ماه آغاز ميشود و در اواخر ارديبهشت يا مي به پايان ميرسد. نظام تحصيلي صورت سالانه- ترمي ميباشد  ولي پذيرش فقط يکبار در سال صورت ميگيرد.

دوره فوق ليسانس تقريبا در همه رشته ها 2 سال طول ميکشد. بهترين زمان اقدام و تحويل مدارک از اسفند ماه تا نيمه ارديبهشت ماه است

 

زبان انگليسي

كليه دروس به زبان انگليسي ميباشدو معمولا دانشجويان بايد يک ماه بعد از ثبت نام در امتحان سنجش زبان شركت كنند. عدم قبولي در اين آزمون منجر به مشکلات و هزينه هاي اضافي ميگردد که بر همين اساس توصيه ميکنيم حتما نسبت به تقويت توانايي هاي خود اقدام نماييد.

 

مشخصات برخي از رشته هاي موجود در مقطع کارشناسي ارشد:

در اين مقطع نيز توصيه ما به شما اينست که حتما اطلاعات مربوط به دانشگاه های مالزي را هم مطالعه نماييد سپس مقصد خود را تعيين نماييد.مهمترين حسن اکثر اين رشته ها ظرفيت پذيرش بالاي آنهاست:

 

گروه  مديريت

1-  رشته مديريت حرفه اي MBA  : اين رشته بعنوان مشهور ترين رشته گروه مديريت محسوب ميشود که البته در اين دانشگاه عليرغم هزينه 7500 دلاري آن از کيفيت بالايي برخوردار نيست.

2- رشته مديريت کامپيوتري MCM : که درواقع همان MBA(IT) است که بازهم از کيفيت چندان مطلوبي برخوردار نيست. هزينه اين رشته براي دوره 2 ساله 5000 دلار ميباشد.

3- رشته مديريت منابع انساني MPM : که اين رشته با موضوع مديريت منابع انساني ارتباط دارد و هزينه آن درحدود 4000 دلار براي کل دوره ميباشد.

4- رشته بازرگاني M.Com. : که ادامه رسمي رشته ليسانس بازرگاني B.Com محسوب ميگردد و شهريه آن براي کل دوره 2500 دلار است. لازم به ذکر است که رشته حسابداري بصورت يکي از گرايشهاي اين رشته ارايه ميشود. و سایر گرايشها نظير مديريت، حسابداری صنعتي، بازاريابی، مديريت مالی نيز موجود است. توجه کنيد که این رشته به لحاظ کيفيت و بازار کار پائين تر از MBA  ميباشد و علت ارزان بودن آن هم همين نکته ميباشد.

علوم پايه

 در رشته هاي گروه علوم پايه اين دانشگاه داراي تنوع بسيار بالايي است و از کيفيت خوبي نيز برخوردار است:

1-      رشته هاي علم پايه شامل رشته هاي شيمي، فيزيک، رياضي، آمار، زيست شناسي و... که شهريه آنها براي کل دوره 2 ساله حدود 2500 دلار است.

2-       شهريه رشته هايي چون محيط زيست و بهداشت عمومي  حدود 3000 دلار ميباشد.

3-      اخذ پذيرش در رشته هايي چون ميکروبيولوژي، جانور شناسي، بيو انفورماتيک و بيوتکنولوژي بدليل محدوديت ظرفيت فوق العاده سخت ميباشد و شهريه آنها نيز در حدود 3000 دلار است. بطور خاص شهريه رشته بيوتکنولوژي حدود 5000 دلار است. علاوه بر اين معمولا به دليل بالا بودن تعداد متقاضيان پذيرش لازم است مبلغي تحت عنوان كمك به گروه آموزشي پرداخت شود .

 كامپيوتر

در گروه كامپيوتر رشته هاي زير موجود هستند که رشته هاي خوبي محسوب ميشوند و کيفيت آموزشي قابل قبولي دارند:

1 - رشته علوم کامپيوتر MS.(Comp.) : با شهريه اي حدود 6000 دلار براي دوره 2 ساله که بيشتر تئوري بوده و چندان به جنبه هاي کاربردي کامپيوتر توجه ندارد.

2- رشته برنامه نويسي کامپيوتر MCA  : اين رشته بطور حرفه اي با موضوع برنامه نويسي کامپيوتر سرو کار دارد. شهريه آن نيز براي دوره 3 ساله حدود 8000 دلار است.

 علوم انساني: 

تقريبا در تمامي رشته هاي گروه علوم انساني امکان ادامه تحصيل در اين دانشگاه با کيفيت مناسب وجود دارد و شهريه اکثر آنها حدود 2000 دلار براي کل دوره ميباشد. بطور خاص شهريه رشته حقوق حدود 4000 دلار ميباشد.

رشته ارتباطات:

اين رشته یکي از پرطرفدارترين رشته ها ميباشد که با سه گرايش مختلف در دانشگاه  پونا ارائه ميشود. با هر مدرک ليسانسي ميتوان برای رشته ارتباطات در کارشناسي ارشد پذيرش گرفت.

گرايشها:

توليدات ويدئويي شهريه 7000 دلار برای کل دوره

ارتباطات جمعي شهريه 7000 دلار برای کل دوره

روزنامه نگاری شهريه 5500 دلار برای کل دوره

علاقمندان رشته های مربوط به فيلم سازی معمولاً برای اين رشته با گرايش توليدات ويدئويي اقدام ميکنند. اما گرايش روزنامه نگاری از سطح خوبي برخوردار نيست.

رشته های مهندسي:

به دلايل مختلف از جمله آنکه هند مدرک مهندسي ايران را قبول ندارد از اقدام برای تحصيل در کارشناسي ارشد مهندسي در هند خودداری کنيد

  مدارک مورد نياز برای پذيرش:

  6 قطعه عکس 6در4

  ریز نمرات دوره کارشناسي و مدرک کارشناسي ترجمه رسمي با مهر دادگستری، وزارت خارجه ايران و سفارت هند در تهرن يا کنسولگری های اين کشور در بندر عباس و زاهدان. چون سفارت هند بابت هر مهر هزینهای جداگانه ميگيرد از دارالترجه بخواهيد همه مئارک شما را با هم يگ منگنه بزند تا از پرداخت هزينه اضافه خودداری شود.

  کپي صفحه اول گذرنامه

 

 

اخذ پذيرش تحصيلي براي مقطع دکتري

دانشگاه پونا داراي دانشكده هاي مختلف در شاخه هاي گوناگون علوم پايه و كاربردي، علوم انساني ومديريت است در هريك از اين دپارتمان ها امكان تحقيق در اكثرزمينه هاي وابسته وجود دارد.

رشته هاي قابل پذيرش

از آنجا که امر اخذ پذيرش در مقطع دکتري نيازمند تخصص در رشته مربوطه و تنظيم کليات و ريز موضوعات تحقيق ميباشد، اخذ پذيرش به شرط حضور شخص متقاضي و ارتباط مستقيم با استاد راهنما امکان پذير خواهد بود. بر همين اساس توصيه اکيد ما به شما اينست که راسا براي اخذ پذيرش دکتري اقدام نماييد.

طول دوره دكتري و شهريه آن

دوره دكتري  دو تا چهار سال طول ميكشد، كه بستگي به رشته و عملكرد دانشجو دارد. يكي از خوبي هاي تحصيل در دانشگاه پونا اينست كه نيازي به گذراندن دروس مربوط به رشته انتخابي و كلاس رفتن ندارد و دانشجو به محض ورود ميتواند كار تحقيقي خود را زير نظر استاد راهنما شروع كند. شهريه دكتري براي كل مدت تحصيل حدود دو هزار و پانصد دلار آمريكا ميباشد.   

اعتبار مدرك تحصيلي

          مدرك دكتري  دانشگاه پونا از اعتبار خوبي در سطح جهان بر خوردار ميباشد. و ايران چهار دانشكده فيزيك، آمار ، جانور شناسي و شيمي را با درجه ممتاز ارزشيابي ميكند و ساير دانشكده ها را با در جه خوب مورد تاييد قرار ميدهد.  

مدارك مورد نيازبراي پذيرش تحصيلي دكتري:

1-   ترجمه تاييد شده مدرك و ريز نمرات كارشناسي ارشد و كارشناسي

2-    چهار قطعه عكس

3-    طرح تحقيق Proposal

4-    كپي صفحه اول گذرنامه

5-    مدارك تكميلي مثل توصيه نامه و ريزومه چنانچه به زبان انگليسي باشد 

 

مراحل پذيرش

          اولين اقدام براي گرفتن پذيرش، انتخاب استاد راهنمايي است كه در زمينه مورد علاقه شما كار ميكند.بنابر اين شما ميبايست دو يا سه طرح تحقيق با موضوعات نسبتاَ متفاوت آماده نماييد تا درصورت عدم وجود استاد راهنما در موضوعي خاص بتوانيد براي يکي ديگر از موضوعات مورد نظرتان پذيرش اخذ نماييد.

قبول طرح تحقيق توسط يكي از اساتيد به منزله قطعي بودن پذيرش شما به عنوان دانشجوي دكتري است. و آن استاد، استاد راهنماي شما خواهد بود.

اخذ ويزاي پژوهشي

پس از اخذ پذيرش بايد براي ويزا اقدام كنيد.

براي آمدن به هند و تحصيل در مقطع دكتري شما نياز به ويزاي پژوهشي داريد. طرح پژوهش شما بايد به تاييد وزارت توسعه منابع انساني(MHRD )هندوستان برسد.

مدارك لازم به اين شرح است:

فرم ويزاي تحقيقاتي

طرح تحقيقاتي

تصوير صفحات نوشته شده گذرنامه متقاضي و همراهان احتمالي

گواهي تاييد پذيرش

هفت قطعه عكس 4×3

مدارك ياد شده بايد در شش نسخه تهيه و براي وزارت منابع انساني در دهلي نو ارسال گردد. اگر از ايران براي ويزاي تحقيقاتي اقدام مينماييد ميتوانيد مدارک را از طريق سفارت هند در تهران ارسال نماييد

توصيه بسيار مهم:

از آنجايي كه كليه مراحل اخذ پذيرش ، تحقيق و تحصيل نيازمند تسلط مناسب به زبان انگيسي است و ضعف در اين مورد ميتواند لطمات زيادي وارد كند بطوريکه در بسياري از موارد عدم صدور پذيرش صرفا بدليل ضعف داوطلب در برقراري ارتباط با استاد و تبيين موضوع تحقيق ميباشد  به متفاضيان محترم  كه از تسلط كافي بر زبان انگليسي برخوردار نيستند، توصيه ميشود ابتدا در يكي از دوره هاي زبان كه در شهر پونا برگزار ميشود شركت كنند. اين عزيزان ميتوانند در حين دوره، راسا به پيدا كردن استاد راهنما و ثبت نام دكتري اقدام نمايند. ضمن آنکه مشاورين ما نيز نهايت تلاش و همکاري خود را در اين امر مبذول خواهند نمود.

 

تاييد مدارك:

كليه مدارك صادره از دانشگاه پونا و كالجهاي وابسته در تمام مقاطع داراي اعتبار و ارزش بين المللي ميباشد.

همچنين به تمام دانشجويان توصيه ميشود براي تسريع مراحل اداري تاييد مدارك از سال اول در كنسولگري جمهوري اسلامي ايران در بمبئي پرونده دانشجويي تشكيل دهند اين كنسولگري حمايتهاي قابل توجهي از دانشجويان به عمل مي آورد و دانشجويان ميتوانند براي حل مشكلات مختلف از راهنمايي و همكاري كاركنان محترم اين نهاد استفاده كنند.

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ،۱۳۸٥ -