راهنماي جامع ادامه تحصيل و اقامت دانشجويي در هند

آشنايي با شهر پونا

Welcome to Pune section
 

آشنايي با شهر پونا

پونا يك شهر آرام و دانشجويي با جمعيت حدود سه ميليون نفر به عنوان دومين شهر بزرگ ايالت ماهاراشترا در 160 كيلومتري شرق بمبئي واقع شده است.

پونا از چند جهت مورد توجه قرار دارد: آب و هواي خوب، امنيت اجتماعي خوب،  دانشگاهها و موسسات آموزشي ديرپا و ممتاز، تعداد زياد دانشجويان خارجي، اهميت بالا در صنعت نرم افزار و ارتباطات هند و جاذبه هاي گردشگري.

پونا داراي سه فصل آب و هوايي ميباشد:

 1- فصل باران از اول ماه جون به مدت 4 تا 6 ماه.

2- فصل سرما از اول ماه نوامبر به مدت 4 ماه

 3- فصل گرما از اواسط ماه مارچ به مدت 3 ماه.

آب و هواي پونا معتدل و مرطوب است به طوريكه در طول سال احتياجي به استفاده از بخاري وجود ندارد.

 

   

ويزاي هندوستان

چنانچه به قصد گردش به هند سفر ميكنيد ميبايست در خواست ويزاي توريستي نماييد براي اخذ اين ويزا ابتدا يك بليط رفت و برگشت هواپيما تهيه كنيد سپس با مراجعه به سفارت هند واقع در تهران - خيابان تخت طاووس - خيابان مير عماد با تكميل فرم و تحويل مدارك مربوطه اقدام به اخذ ويزا نماييد.

چنانچه به قصد تحصيل يا گذراندن دوره زبان در پونا به هند مي آييد ابتدا از طريق اين سايت پذيرش تحصيلي بگيريد و بعد براي ويزا اقدام كنيد و در آخر بليط هواپيما بخريد.

كلاَ ويزاي هند براي اتباع ايراني به راحتي صادر ميگردد.

مدارك لازم براي ويزاي تحصيلي:

-         گذرنامه و كپي آن

-          برگه پذيرش تحصيلي

-          عكس

-          تعهد نامه محضري از پدر يا يكي از نزديكان مبني بر تعهد هزينه هاي دانشجو در حين تحصيل. نيازي به ذكر مبلغ يا گواهي بانكي نيست و كافيست به يك دفتر خانه مراجعه بفرماييد و در خواست چنين تعهد نامه اي را بنماييد.

-          ريز نمرات مقطع تحصيلي قبلي با ترجمه رسمي و مهر وزارت خارجه

-          شايد براي ويزاي تحصيلي دانشجو را به مصاحبه دعوت كنند كه اين مصاحبه در حد پرسيدن مشخصات و علت انتخاب هند براي تحصيل ميباشد

توجه مهم:

 هرگز فريب افرادي را كه مدعي هستند در ازاء در يافت پول براي شما ويزا ميگيرند را نخوريد، دريافت ويزا بسيار راحت ميباشد و نيازي به انجام امور غير قانوني نيست.

            

TOP

تداركات سفر

تدارك سفر معمولاَ با مشخص شدن قصد سفر به هند شروع ميشود. چنانچه براي گذراندن يك دوره تحصيلي به هند مي آييد بهتر است وسايل زير را به همراه داشته باشيد:

پلوپز، پتو، فرش و زير انداز، مقداري زعفران براي مصرف، اگر سيگار ميكشيد چند پاكت سيگار، ديكشنري، كتابهاي فارسي مورد علاقه نظير قرآن يا كتاب شعر، ظرف و قاشق چنگال،دربازكن، تن ماهي و ساير كنسروجات،دارو در صورتي كه از داروي خاصي استفاده ميكنيد، مقداري آجيل و گز، سبزيجات خشك شده براي آشپزي، گوشي موبايل، نبات، مهر و جا نماز

 

خريد ارز:

با توجه به مشكلات ارسال پول از طريق سيستم بانكي حتماَ هزينه هاي اوليه نظير شهريه دانشگاه، وديعه خانه، خريد موتور و وسايل خانه( تخت، يخچال، تلوزيون) و خرج چند ماه را با خود بياوريد بهتر است از خريد روپيه در ايران پرهيز كنيد و معادل آن دلار آمريكا يا يورو بخريد. ارز را حتماَ از يك صرافي معتبر خريداري نماييد تا خطر تقلبي بودن آن متوجه شما نباشد.

همچنين در روز سفر پولهايتان را به صورت مطمئن در كيف يا جيبتان بگذاريد و مبلغي را هم پخش كنيد تاريسك كمتري را در صورت گم شدن اصل پولتان متقبل شويد.

نكته: در مهر آباد ممكن است با افرادي برخورد كنيد كه با خواهش يا در ازاء پرداخت پول بخواهند باري را براي آنها به هند بياوريد. هرگز اين پيشنهاد را قبول نكنيد. همچنين از آوردن هر جنسي به منظور فروش خودداري كنيد چون واقعاَ به صرفه نيست.

 

چگونه به پونا برسيم؟

معمولا مسافران به هند از پرواز ايرا ن اير تهران- بمبئئي استفاده ميكنند اين پروازها در روزهاي جمعه و سه شنبه انجام ميشوند. پرواز بطور نرمال حدود سه ساعت و نيم طول ميکشد. معمولاَ در هواپيما يك فرم توزيع ميشود كه مربوط به گمرك فرودگاه بمبئي است در اين فرم مشخصات خود را اعلام كنيد اين فرم در فرودگاه بمبئي نيز موجود ميباشد.

در فرودگاه پس از كنترل پاسپورت، بار خود را تحويل بگيريد و مراقب باشيد چيزي را از قلم نيندازيد. آنگاه به مرحله گمرك ميرسيد. سعي كنيد از كانال سبز گمرك عبور كنيد در غير اينصورت ميبايست از كانل قرمز رد شويد، معمولاَ باري كه يك دانشجو به همراه دارد مشمول عوارض گمركي نميشود لذا از پرداخت هر وجهي به ماموران گمرك خودداري كنيد. چنانچه بار شما زياد است از قبل يك اسكناس 10 دلاري آماده كنيد و در صورت اصرار به ماموران گمرك بدهيد. هيچ وقت همه پول خود را به اين افراد نشان ندهيد چون حريص ميشوند.

پس از عبور از گمرك در يك راه رو قرار ميگيريد در سمت راست شما تعدادي باجه قرار دارد در اين قسمت ابتدا مقداري دلار ( 200 يا 300 ) را به روپيه تبديل كنيد. سپس از يك باجه ديگر ميتوانيد يك اتومبيل با راننده به مقصد پونا كرايه كنيد. چنانچه در فرودگاه با دانشجوي ديگري آشنا شده ايد ميتوانيد او را هم در كرايه ماشين شريك نماييد. نرخ ماشين براي پونا بين 2200 تا 3000 روپيه است و اين ماشين شما را تا مقصد نهايي يعني هتل و ميرساند ضمناَ هزينه پاركينگ و عوارض بزرگراه معمولاَ به عهده مسافر است(حدود 200 روپيه) ميتوانيد اين مسئله را با متصدي آژانس هماهنگ كنيد . چنانچه مقداري از بار خود را روي بار بند ميگذاريد به راننده تذكر دهيد كه روي آن پلاستيك بكشد. البته براي آمدن به پونا ميتوان از قطار و اتوبوس هم استفاده كرد ولي در سفر اول با توجه به عدم آشنايي به محيط توصيه ميشود كه از اتومبيل استفاده كنيد.

           

توجه كنيد كه از هواي شرجي و گرم بمبئي همچنين از حلبي آباد هاي حومه بمبئي جا نخوريد چون آب و هوا و محيط پونا متفاوت است.

از راننده بخواهيد تا از طريق Express Way  به پونا بيايد تا در وقت صرفه جويي كنيد. اين سفر حدود 4 ساعت طول ميكشد و در راه ميتوانيد براي صرف نو شيدني و استراحت از رستورانهاي متعددي استفاده كنيد.

TOP

اقامت موقت

براي اقامت موقت در پونا دو گزينه اصلي و جود دارد.

1- كرايه اتاق

2- اقامت در هتل

كرايه اتاق- در محله كروگان پارك تعداد زيادي خانه وجود دارد كه اتاق هاي خود را براي مدتي كرايه ميدهند اين اتاقها داراي وسايل ابتدايي مانند تخت، قفسه و جا لباسي هستند و كرايه آنها معمولاَ از شبي 100 روپيه به بالاست. البته معمولاَ سرويس بهداشتي اين اتاقها با هم مشترك ميباشد. براي كرايه اتاق در اين محله كافيست از يكي از مغازه ها سراغ بگيريد. البته فراموش نكنيد كه بر سر نرخ چانه بزنيد معمولاَ در هند براي هر چيزي ميتوان چانه زد.

تذكر: هرگز پاسپورت خود را به كسي امانت ندهيد. يا جايي به وديعه نگذاريد.

 هتلها: كرايه هتلها قدري گرانتر است البته مزيت هتلهاي معرفي شده در اين سايت اين است كه معمولاَ هميشه جاي خالي دارند و همچنين به دانشگاه پونا و ساير مراكز مرتبط با سرويسهاي اين سايت نزديك ترند و اين مسئله باعث كاهش هزينه رفت آمد در روزهاي اول ورود به پونا ميشود.

                 

Hotel Chetak

Address: 1100/2 Model colony, Pune 16

Tel: 0091-20-5652681

Charges:

Single room: Rs 600 to 650

Double room: Rs 800 to 850

 

Hotel Swasti

Address : 1234 Apte Road Deccan Gymkhana, Pune 4

Tel:  0091-20-5530051/3

Charges:

Single: Rs 650 to 900

Double:  750 to 1000

 

Hotel Shreyas

Address: 1242 B. Apte Road, Deccan Gymkhana, Pune 4

Tel:  0091-20-5531963/5532497/5536903

Charges:

Single: Rs 700 to 1100

Double: 950 to 1200

 

Hotel Sahara

Address: senapati bapat Road, Pune 16

Tel: 0091-20- 5655405/6

Charges:

Single: Rs 700 to 950

Double: Rs 800 to 1200

 

Hotel Kismet

Address: 1205/3/1 jangali maharaj Road Pune 4

Tel: 0091-20- 5531693

Charges:

Single: Rs 800 to 950

Double: Rs 900 to 1100

Family ( 4 persons): Rs 1600

 

Pride Hotel

Address: 5 University Road, shivajinagar, Pune 5

Tel: 0091-20-5534567

Charges: Rs 4200 to 5200

ياد آوري: Rs. مخفف روپيه هند ميباشد و تقريباَ معادل بيست تومان است و هر دلار تقريباَ چهل و پنج روپيه ميباشد.

 

براي يك اقامت اشرافي در پونا مي توانيد به يكي از سه هتل زير مراجعه فرماييد:

Le Meridian

                                                Taj Blue Diamond

Sun n Sand

TOP

حمل و نقل در پونا

متاسفانه شبكه راه آهن داخل شهري پونا محدود است و اتوبوس ها هم به علت جمعيت زياد و وسعت شهر چندان قابل دسترسي براي دانشجويان نمي باشند. افرادي كه تازه به پونا ميرسند براي رفت آمد ميتوانند از وسيله اي به نام ريكشا ( موتور سه چرخه مسافربر) كه بسيار مفرح ميباشد،استفاده كنند. راه حل ديگر كرايه موتور ميباشد معمولاَ در كروگان پارك موتورهايي به نام كاينتيك را ميشود با هفته اي 300 روپيه كرايه كرد كه از ريكشا به صرفه تر است.

                                                                         

فهرست قيمت بعضي كالا ها در پونا براي نمونه

كرايه خانه : يك اتاق خوابه 3000 تا 7000 روپيه

موتور دست دوم: پنج تا چهل و پنج هزار روپيه

موتور نو: بيست تا هشتاد هزار روپيه

يخچال دست دوم : 2 تا 6 هزار روپيه

يخچال نو : حداقل 7000 روپيه

تخت خواب فلزي: 600 روپيه

صندلي پلاستيكي: 200 روپيه

شكر: يك كيلو 15 روپيه

گوشت گوساله:- بدون چربي و استخوان- ران يك كيلو 45 روپيه، راسته يك كيلو 50 روپيه

مرغ: پاك كرده پوست كنده يك كيلو 50 روپيه

خط موبايل: 200 روپيه  تعرفه شهري: دقيقه اي دو روپيه

نان تست: يك بسته متوسط 12 روپيه،

برنج: متوسط كيلويي 30 روپيه

موز: هر عدد يك روپيه يا كمتر

شير Nestle : يك ليتر 32 روپيه

هزينه خريد خط تلفن: 3000 روپيه

روغن مايع: يك ليتر تقريباَ 60 روپيه

يك ليتر بنزين: 52َ روپيه

پودر رختشويي: تايد اصل يك كيلو 60 روپيه

كوكا كولا: يك بطري 300 سي سي 10 روپيه

 هزينه ماهانه زندگي دانشجويي در پونا شامل غذا، مسكن، رفت و آمد و هزينه هاي در ماني مطابق برآورد رسمي دانشگاه پونا براي دانشجويان خارجي 200 دلار در ماه است. البته با توجه به جميع جهات و بررسيهاي انجام گرفته در بين ايرانيان به ميانگين 250 دلار ميرسيم. البته در نظر داشته باشيد که بسياري نيز با مبالغي کمتر از 200 دلار هم زندگي ميکنند. 

دانشجويان جديد در سال اول معمولا حدود 1000 تا 2000 دلار هزينه بري خريد وسايل و وديه خانه و کلا جا افتادن دارند.

 

رستورانها

چنانچه تاكنون به هند سفر نكرده باشيد از متفاوت بودن رستورانهاي هند متعجب ميشويد. چون بر اساس تعاليم هندو اكثر رستورانها تنها غذاهاي گياهي عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ  Veg ناميده ميشوند. و برخي رستورانها هم غذاهاي گوشتي عرضه ميكنند كه اصطلاحاَ Non-Veg خوانده ميشوند. اتفاقا در پونا و بمبئي بسياري از رستورانهاي غير گياهي صاحباني ايراني مسلمان يا زرتشتي دارند. غذاهاي چيني هم در هند بسيار پر طرفدارند و معمولا با ذائقه ايراني نيزسازگار ميباشند. در پونا همچنين رستورانهاي معروفي مانند  Mc Donald's ،‌ KFC ، Pizza Hutشعبه دارند.

نكته ديگر طعم غذاهاي هنديست كه بسيار تند و با ادويه فراوان طبخ ميشوند.

بعضا به نظر ميرسد كه غذا مخلوطي از مقدار زيادي فلفل و ادويه با مقدار كمي مواد ديگر است.البته پس از مدتي به اين طعم تند عادت ميكنيد و متوجه ميشويد غذاهاي هندي بسيار لذيذ ميباشند. و كم كم حالتي پيدا ميكنيد كه غذايي كه كم ادويه باشد به شما نمي چسبد.!!! از ميان غذاهاي گياهي هند غدايي به نام ماسالودوسا كه از آرد برنج وسيب زميني و مخلفات تهيه ميشود براي مبتديان مناسب تر است.

از ميان غذا هاي گوشتي: از ميل كردن چيكن برياني و چيكن تندوري غافل نشويد. البته در هر رستوراني كه ميرويد به هنگام سفارش غذا تذكر دهيد كه غذاي بدون فلفل برايتان بياورد در اين صورت ميتوانيد يك غذاي تند اما معتدل را ميل كنيد.!!!!

يك ياد آوري در مورد چاي ضروري به نظر ميرسد، چاي در هند هميشه همراه با شير و ادويه هايي مانند زنجبيل، هل و فلفل سياه تهيه ميشود و بسيار مطبوع است. اما اگر نپسنديديد ميتوانيد قهوه را جايگزين كنيد.

توصيه: ريسك خريد غذا از اغذيه فروشي هاي كنار خيابان را قبول نكنيد.

           

 

كرايه خانه و اقامت دائم

كرايه خانه براي يك دانشجو از ثبت نام در دانشگاه هم واجب تر است. براي كرايه خانه عجله كنيد چون در فصلي كه دانشجويان مي آيند پيدا كردن خانه چندان راحت نيست. معمولا كرايه خانه توسط مشاوران خانه انجام ميشود اين مشاوران را با پرسيدن از مغازه داران هر محله ميتوان پيداكرد. و معمولا براي پيدا كردن يك خانه حداکثر معادل 2 ماه كرايه را به عنوان كمسيون در يافت ميكنند.

براي اجاره خانه دانشجويان معمولا محلات زير را انتخاب ميكنند. شما هم ميتوانيد به اين محلات برويد و خانه كرايه كنيد.

Pashan – Sus Road

Pashan – Panchuwatti

Aundh

NIBM Road

Koregaon Park

Ashok Nagar

D.P. Road

همانطور كه گفته شد كرايه يك آپارتمان يك اتاق خوابه با توجه به محله بين 3 تا 7 هزار روپيه در ماه است و قرارداد كرايه براي يازده ماه بسته ميشود. مبلغ وديعه معادل 2 تا 10 ماه كرايه ميباشد. البته در بعضي مناطق اخذ وديعه مرسوم نيست و صاحب خانه كرايه 11 ماه را به طور يكجا يا در 2 قسط طلب ميكند. هزينه آب در هند رايگان است و هزينه برق و تلفن به عهده مستاجر ميباشد. معمولا مبلغي هم براي شارژ ساختمان در نظر گرفته ميشود كه به عهده صاحب خانه است.

به عنوان امكانات اقامتي ديگر ميتوان به خوابگاه دانشگاه هم اشاره كرد هرچند بعضي از دانشجويان اقامت در خوابگاه را ترجيح ميدهند اما اكثريت كرايه خانه را انتخاب ميكنند. معمولا هر دو يا سه دانشجو يك خانه را اجاره ميكنند كه بسيار اقتصادي است به افرادي كه اين روش را انتخاب ميكنند توصيه ميشود در هنگام خريد وسايل هر نفر به تنهايي يك وسيله بخرد و مثلاَ يخچال شريكي نخرند تا هنگامي كه خواستند به هم خانه بودن با هم خاتمه دهند مشكلي براي تقسيم وسايل و حساب و كتاب نداشته باشند.

يك امكان اقامتي ديگر هم زندگي با يك خانواده ميباشد كه اصطلاحا پي جي (P.G) گفته ميشود. درصد كمي از دانشجويان اين روش را انتخاب ميكنند.

TOP

ثبت نام در اداره پليس

هنگامي كه به پونا وارد ميشويد در اسرع وقت و حد اكثر تا دو هفته  با مراجعه به دايره خارجيهاي اداره پليس پونا نسبت به ثبت نام خود اقدام كنيد در اين مرحله بايد ضمن تكميل فرم مربوطه و با ارايه كپي گذرنامه و ويزا و همچنين 4 قطعه عكس اصطلاحا ويزاي خود را رجيستر كنيد.

توجه داشته باشيد که براي انجام اينکار نيازي به پرداخت پول نيست.

آدرس اداره پليس:

Police commissioner, GPO, Camp, Pune 1

 

پس از تحويل مدارك پس از چند روز مجددا به اداره پليس مراجعه فرماييد و برگه Registration خود را در يافت نماييد. 

 

خريد موتور

براي رفت آمد در پونا راحت ترين و اقتصادي ترين وسيله موتور سيكلت است. نگران نشويد در هند موتور يك وسيله عمومي  است و بدرستي و احتياط از آن استفاده ميشود حتي اساتيد دانشگاه  نيز از اين وسيله براي رفت آمد استفاده ميكنند.

       

به هر حال امكان خريد اتومبيل هم هست و قيمت آن نسبت به ايران ارزانتر است ولي هزينه بنزين بسيار بالاست.

براي خريد موتور يك استراتژي اصلي و جود دارد و آن كم مصرف بودن است.

از خريد موتورهايي مانند كاينتيك و وسپا خودداري كنيد چون بسيار پر مصرف ميباشند. موتورهاي 4 زمانه بهترين انتخاب هستند. براي خانمها هم موتورهايي مانند اسكوتي و سفاير و هوندا اكتيوا مناسب هستند

به دانشجويان توصيه ميكنيم از ابتدا يك موتور صفر كيلومتر بخرند كه در طول چند سال استفاده هزينه نگهداري چنداني را متقبل نشوند ، قيمت يك موتور صفر كيلومتر بين 25 تا 60 هزار روپيه است. بر عكس آنكه توصيه ميكنيم براي كرايه خانه عجله كنيد در مورد خريد موتور با بررسي و تحقيق فراوان اقدام كنيد.

                      

گواهينامه رانندگي

اخذ گواهينامه رانندگي در پونا دو مرحله دارد مرحله اول گواهينامه موقت است كه نياز به امتحان ندارد و شش ماه اعتبار دارد و مرحله دوم كه قبل از خاتمه شش ماه بايد براي آن اقدام كرد و در يك امتحان بسيار آسان شركت نمود،دائم و داراي اعتبار بيست ساله است

براي اخذ گواهينامه كافيست از همان فروشگاهي كه موتور ميخريد در خواست كنيد. گواهينامه را در هند لايسنس ميگويند و هزينه اخذ گواهينامه براي دو مرحله حدود 800 روپيه ميباشد.

   

نكته ديگر آنكه هرچند در صد تصادفات در هند كم است اما حتي المقدور از كلاه كاسكت (Helmet) استفاده كنيد.

TOP

مراكز خريد پونا

پونا مراكز خريد فراواني دارد و تنوع اجناس و قيمتها بسيار خوب است.

معمولا در نزديکي هر محله از شهر يک بازار براي خريد لوازم منزل و مايحتاج عمومي وجود دارد.

گوشت گوساله را در پونا تنها ميتوانيد از شيواجي ماركت واقع در كمپ تهيه كنيد و گوشت گوسفند در بيشتر محلات يافت ميشود. گوشت مرغ هم در اكثر محلات يافت ميشود. اكثر گوشت فروشي ها متعلق به مسلمانان است اما چنانچه مايل به تهيه گوشت با زبح اسلامي هستيد مراقب باشيد كه از گوشت فروشي هاي غير مسلمان خريد نكنيد.

سبزيجات و ميوه در همه نقاط به وفور يافت ميشود.

براي خريد موتور دست دوم به ماركت موتور در كمپ مراجعه كنيد. و موتور نو را تنها از نمايندگي هاي مجاز بخريد.

قيمت كامپيوتر و قطعات مربوطه تقريبا از ايران ارزان تر است و كامپيوتر را ميتوانيد از ميتال كورت در كمپ خريداري كنيد.

لباس ارزان قيمت را ميتوانيد در Fashion Street بيابيد و البته اكثر ماركهاي معروف لباس و كفش دنيا در پونا نمايندگي دارند. اگر ميخواهيد قيمتها و مدلها را با هم مقايسه كنيد ميتوانيد به فروشگاههاي زنجيره اي Pyramid ويا Shoppers Stop برويد.

براي خريد كتاب و ساير جزوات درسي هم مي توانيد به ABC Road مراجعه كنيد.

خيابان اصلي پونا براي خريد M.G. Road است كه تقريبا همه چيز در آن يافت ميشود.

كمپ هم كه چند بار به آن اشاره شد محله قديمي و اصلي پونا ميباشد. و جالب آنكه تعداد زيادي ايراني مقيم در اين محل زندگي ميكنند.

براي تهيه وسايل خانه و موتور ميتوانيد از دانشجوياني كه درسشان خاتمه پيدا كرده و از هند ميروند خريد كنيد در اين صورت به نفع دو طرف است.

و دست آخر آنكه براي خريد وسايل خانه و موتور قيمتها را مقايسه كنيد و چانه بزنيد. در مورد موتور حتما آن را قبل از خريد به مكانيك نشان دهيد.

 

مراكز ديدني

پونا با داشتن دهها معبد از اهميت توريستي زيادي برخوردار است. اما شايد مهمترين جاي ديدني پونا محل ترور گاندي رهبر كبير انقلاب هند ميباشد اين مكان درمحله آقا خان واقع شده است. زمين اين محل متعلق به آقا خان محلاتي رهبر باطني ها بود كه پس از ترور گاندي آنرا وقف كرد. در اين مكان همچنين محل زندگي گاندي و چرخ معروف ريسندگي و صندلها و ساير وسايل شخصي او را ميتوان ديد.

مكان ديگر مسجد ايرانيان شيعه به نام امام باره ميباشد كه در كمپ واقع شده است.

معبد اوشو يكي ديگر از جاذبه هاي شهر پونا است كه روزانه دو بار در ساعت 10 صبح و 2 بعد از ظهر ميتوان از آن ديدار كرد. اين معبدكه پايگاه اصلي پيروان اوشو در جهان است و در كروگان پارك واقع شده است.

سه موزه و چندين معبد مهم ديگر، يك باغ وحش و يك پارك آبي، دهها سينما و مراكز تفريحي ديگر جذابيتهاي پونا ميباشد در ميان سينماها حتما سري به سينما اينوكس بزنيد و از ديدن فيلم در اين سينماي مجلل و مدرن لذت ببريد.

ساختمان مركز دانشگاه پونا هم بسيار زيبا و ديدني است. همچنين كالج فرگوسن با قدمتي بيش از دانشگاه تهران، خود داراي اهميت تاريخي است.

 

ياد گيري زبان انگليسي

اكثر دانشجويان ايراني در بدو ورود به پونا مشكل زبان دارند اين يك مشكل طبيعي است چنانچه فردي در يک دوره زبان شركت كند علي الاصول مشكلي براي مكالمات روزمره نخواهد داشت در غير اين صورت ميتوان از معلمان به طور خصوصي كمك گرفت. كلاسهاي خصوصي در هند بسيار ارزان هستند. به هر صورت پس از چند ماه راه مي افتيد، خيلي نگران زبان نباشيد.

 

توصيه هاي بهداشتي

- نسبت به تزريق واكسن هپاتيت بي در يكي از مراكز درماني اقدام كنيد.

-         در صورت آسيب ديدگي و زخم حتما واكسن كزاز تزريق كنيد. واكسن كزاز را اصطلاحا تي تي اينجكشن ميگويند.

-          از نوشيدن آب غير جوشيده و حتي آب لوله كشي خودداري كنيد. تنها آب جوشيده يا تصفيه شده بنوشيد همچنين مي توانيد از آب معدني كه در بسته بندي هاي مختلف و با بهاي مناسب به وفور يافت ميشود استفاده كنيد.

-          نسبت به راههاي جلوگيري از سرايت ويروس اچ آي وي دقت لازم را مبذول فرماييد.

-          هنگامي كه سر حال نيستيد يا موقعي كه خيلي سر حال هستيد رانندگي نكنيد!!!!

-          با توجه به دوري از خانواده و زندگي دانشجويي رژيم غذايي خود را به خوبي برنامه ريزي كنيد.

-         در صورت بروز مشكل يا بيماري جدي به يك مركز در ماني معتبر مانند بيمارستان  روبي هال يا جهانگير مراجعه كنيد چون از امكانات بسيار مدرن و استاندارد بسيار بالايي برخوردارند.

-          در مجموع جاي هيچ نگراني نيست چون سطح دانش پزشكي هند و كيفيت داروها در اين كشور بسيار بهتر از ايران است. و از طرفي دانشجويان از بيمه برخوردارند.

 

بيمه درماني رايگان

تا چندي پيش امكان استفاده از بيمه درماني براي دانشجويان خارجي در طول مدت تحصيل وجود نداشت. هم اكنون دانشگاه پونا از سال جديد تحصيلي اقدام به خريد بيمه درماني براي دانشجويان کرده است . 

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ،۱۳۸٥ -