آشنايي با شهر پونا

Welcome to Pune section آشنايي با شهر پونا

پونا يك شهر آرام و دانشجويي با جمعيت حدود سه ميليون نفر به عنوان دومين شهر بزرگ ايالت ماهاراشترا در 160 كيلومتري شرق بمبئي واقع شده است.

map_of_india.jpg

پونا از چند جهت مورد توجه قرار دارد: آب و هواي خوب، امنيت اجتماعي خوب،  دانشگاهها و موسسات آموزشي ديرپا و ممتاز، تعداد زياد دانشجويان خارجي، اهميت بالا در صنعت نرم افزار و ارتباطات هند و جاذبه هاي گردشگري.

pune_vancrew.jpg

پونا داراي سه فصل آب و هوايي ميباشد:

 1- فصل باران از اول ماه جون به مدت 4 تا 6 ماه.

2- فصل سرما از اول ماه نوامبر به مدت 4 ماه

 3- فصل گرما از اواسط ماه مارچ به مدت 3 ماه.

آب و هواي پونا معتدل و مرطوب است به طوريكه در طول سال احتياجي به استفاده از بخاري وجود ندارد.

 

    pune_thehut2.jpgويزاي هندوستانچنانچه به قصد گردش به هند سفر ميكنيد ميبايست در خواست ويزاي توريستي نماييد براي اخذ اين ويزا ابتدا يك بليط رفت و برگشت هواپيما تهيه كنيد سپس با مراجعه به سفارت هند واقع در تهران - خيابان تخت طاووس - خيابان مير عماد با تكميل فرم و تحويل مدارك مربوطه اقدام به اخذ ويزا نماييد.

چنانچه به قصد تحصيل يا گذراندن دوره زبان در پونا به هند مي آييد ابتدا از طريق اين سايت پذيرش تحصيلي بگيريد و بعد براي ويزا اقدام كنيد و در آخر بليط هواپيما بخريد.

كلاَ ويزاي هند براي اتباع ايراني به راحتي صادر ميگردد.

The%20Jogging%20Track%20Going%20Through%20Pune%20University.jpg

مدارك لازم براي ويزاي تحصيلي:

-         گذرنامه و كپي آن

-          برگه پذيرش تحصيلي

-          عكس

-          تعهد نامه محضري از پدر يا يكي از نزديكان مبني بر تعهد هزينه هاي دانشجو در حين تحصيل. نيازي به ذكر مبلغ يا گواهي بانكي نيست و كافيست به يك دفتر خانه مراجعه بفرماييد و در خواست چنين تعهد نامه اي را بنماييد.

-          ريز نمرات مقطع تحصيلي قبلي با ترجمه رسمي و مهر وزارت خارجه

-          شايد براي ويزاي تحصيلي دانشجو را به مصاحبه دعوت كنند كه اين مصاحبه در حد پرسيدن مشخصات و علت انتخاب هند براي تحصيل ميباشد

توجه مهم:

 هرگز فريب افرادي را كه مدعي هستند در ازاء در يافت پول براي شما ويزا ميگيرند را نخوريد، دريافت ويزا بسيار راحت ميباشد و نيازي به انجام امور غير قانوني نيست.

             19669067_c48d69832b.jpg

TOP

تداركات سفر

تدارك سفر معمولاَ با مشخص شدن قصد سفر به هند شروع ميشود. چنانچه براي گذراندن يك دوره تحصيلي به هند مي آييد بهتر است وسايل زير را به همراه داشته باشيد:

پلوپز، پتو، فرش و زير انداز، مقداري زعفران براي مصرف، اگر سيگار ميكشيد چند پاكت سيگار، ديكشنري، كتابهاي فارسي مورد علاقه نظير قرآن يا كتاب شعر، ظرف و قاشق چنگال،دربازكن، تن ماهي و ساير كنسروجات،دارو در صورتي كه از داروي خاصي استفاده ميكنيد، مقداري آجيل و گز، سبزيجات خشك شده براي آشپزي، گوشي موبايل، نبات، مهر و جا نماز

 

خريد ارز:

با توجه به مشكلات ارسال پول از طريق سيستم بانكي حتماَ هزينه هاي اوليه نظير شهريه دانشگاه، وديعه خانه، خريد موتور و وسايل خانه( تخت، يخچال، تلوزيون) و خرج چند ماه را با خود بياوريد بهتر است از خريد روپيه در ايران پرهيز كنيد و معادل آن دلار آمريكا يا يورو بخريد. ارز را حتماَ از يك صرافي معتبر خريداري نماييد تا خطر تقلبي بودن آن متوجه شما نباشد.

همچنين در روز سفر پولهايتان را به صورت مطمئن در كيف يا جيبتان بگذاريد و مبلغي را هم پخش كنيد تاريسك كمتري را در صورت گم شدن اصل پولتان متقبل شويد.

نكته: در مهر آباد ممكن است با افرادي برخورد كنيد كه با خواهش يا در ازاء پرداخت پول بخواهند باري را براي آنها به هند بياوريد. هرگز اين پيشنهاد را قبول نكنيد. همچنين از آوردن هر جنسي به منظور فروش خودداري كنيد چون واقعاَ به صرفه نيست.

 

چگونه به پونا برسيم؟

معمولا مسافران به هند از پرواز ايرا ن اير تهران- بمبئئي استفاده ميكنند اين پروازها در روزهاي جمعه و سه شنبه انجام ميشوند. پرواز بطور نرمال حدود سه ساعت و نيم طول ميکشد. معمولاَ در هواپيما يك فرم توزيع ميشود كه مربوط به گمرك فرودگاه بمبئي است در اين فرم مشخصات خود را اعلام كنيد اين فرم در فرودگاه بمبئي نيز موجود ميباشد.

در فرودگاه پس از كنترل پاسپورت، بار خود را تحويل بگيريد و مراقب باشيد چيزي را از قلم نيندازيد. آنگاه به مرحله گمرك ميرسيد. سعي كنيد از كانال سبز گمرك عبور كنيد در غير اينصورت ميبايست از كانل قرمز رد شويد، معمولاَ باري كه يك دانشجو به همراه دارد مشمول عوارض گمركي نميشود لذا از پرداخت هر وجهي به ماموران گمرك خودداري كنيد. چنانچه بار شما زياد است از قبل يك اسكناس 10 دلاري آماده كنيد و در صورت اصرار به ماموران گمرك بدهيد. هيچ وقت همه پول خود را به اين افراد نشان ندهيد چون حريص ميشوند.

پس از عبور از گمرك در يك راه رو قرار ميگيريد در سمت راست شما تعدادي باجه قرار دارد در اين قسمت ابتدا مقداري دلار ( 200 يا 300 ) را به روپيه تبديل كنيد. سپس از يك باجه ديگر ميتوانيد يك اتومبيل با راننده به مقصد پونا كرايه كنيد. چنانچه در فرودگاه با دانشجوي ديگري آشنا شده ايد ميتوانيد او را هم در كرايه ماشين شريك نماييد. نرخ ماشين براي پونا بين 2200 تا 3000 روپيه است و اين ماشين شما را تا مقصد نهايي يعني هتل و ميرساند ضمناَ هزينه پاركينگ و عوارض بزرگراه معمولاَ به عهده مسافر است(حدود 200 روپيه) ميتوانيد اين مسئله را با متصدي آژانس هماهنگ كنيد . چنانچه مقداري از بار خود را روي بار بند ميگذاريد به راننده تذكر دهيد كه روي آن پلاستيك بكشد. البته براي آمدن به پونا ميتوان از قطار و اتوبوس هم استفاده كرد ولي در سفر اول با توجه به عدم آشنايي به محيط توصيه ميشود كه از اتومبيل استفاده كنيد.

            mumbai_pune3.jpg

توجه كنيد كه از هواي شرجي و گرم بمبئي همچنين از حلبي آباد هاي حومه بمبئي جا نخوريد چون آب و هوا و محيط پونا متفاوت است.

از راننده بخواهيد تا از طريق Express Way  به پونا بيايد تا در وقت صرفه جويي كنيد. اين سفر حدود 4 ساعت طول ميكشد و در راه ميتوانيد براي صرف نو شيدني و استراحت از رستورانهاي متعددي استفاده كنيد.

TOP

اقامت موقت

براي اقامت موقت در پونا دو گزينه اصلي و جود دارد.

1- كرايه اتاق

2- اقامت در هتل

كرايه اتاق- در محله كروگان پارك تعداد زيادي خانه وجود دارد كه اتاق هاي خود را براي مدتي كرايه ميدهند اين اتاقها داراي وسايل ابتدايي مانند تخت، قفسه و جا لباسي هستند و كرايه آنها معمولاَ از شبي 100 روپيه به بالاست. البته معمولاَ سرويس بهداشتي اين اتاقها با هم مشترك ميباشد. براي كرايه اتاق در اين محله كافيست از يكي از مغازه ها سراغ بگيريد. البته فراموش نكنيد كه بر سر نرخ چانه بزنيد معمولاَ در هند براي هر چيزي ميتوان چانه زد.

تذكر: هرگز پاسپورت خود را به كسي امانت ندهيد. يا جايي به وديعه نگذاريد.

 هتلها: كرايه هتلها قدري گرانتر است البته مزيت هتلهاي معرفي شده در اين سايت اين است كه معمولاَ هميشه جاي خالي دارند و همچنين به دانشگاه پونا و ساير مراكز مرتبط با سرويسهاي اين سايت نزديك ترند و اين مسئله باعث كاهش هزينه رفت آمد در روزهاي اول ورود به پونا ميشود.

                  ap1832ex1_md.jpg

Hotel Chetak

Address: 1100/2 Model colony, Pune 16

Tel: 0091-20-5652681

Charges:

Single room: Rs 600 to 650

Double room: Rs 800 to 850

 

Hotel Swasti

Address : 1234 Apte Road Deccan Gymkhana, Pune 4

Tel:  0091-20-5530051/3

Charges:

Single: Rs 650 to 900

Double:  750 to 1000

 

Hotel Shreyas

Address: 1242 B. Apte Road, Deccan Gymkhana, Pune 4

Tel:  0091-20-5531963/5532497/5536903

Charges:

Single: Rs 700 to 1100

Double: 950 to 1200

 

Hotel Sahara

Address: senapati bapat Road, Pune 16

Tel: 0091-20- 5655405/6

Charges:

Single: Rs 700 to 950

Double: Rs 800 to 1200

 

Hotel Kismet

Address: 1205/3/1 jangali maharaj Road Pune 4

Tel: 0091-20- 5531693

Charges:

Single: Rs 800 to 950

Double: Rs 900 to 1100

Family ( 4 persons): Rs 1600

 

Pride Hotel

Address: 5 University Road, shivajinagar, Pune 5

Tel: 0091-20-5534567

Charges: Rs 4200 to 5200

ياد آوري: Rs. مخفف روپيه هند ميباشد و تقريباَ معادل بيست تومان است و هر دلار تقريباَ چهل و پنج روپيه ميباشد.

 

براي يك اقامت اشرافي در پونا مي توانيد به يكي از سه هتل زير مراجعه فرماييد:

Le Meridian

                                                Taj Blue Diamond

Sun n Sand

TOP

حمل و نقل در پونا

متاسفانه شبكه راه آهن داخل شهري پونا محدود است و اتوبوس ها هم به علت جمعيت زياد و وسعت شهر چندان قابل دسترسي براي دانشجويان نمي باشند. افرادي كه تازه به پونا ميرسند براي رفت آمد ميتوانند از وسيله اي به نام ريكشا ( موتور سه چرخه مسافربر) كه بسيار مفرح ميباشد،استفاده كنند. راه حل ديگر كرايه موتور ميباشد معمولاَ در كروگان پارك موتورهايي به نام كاينتيك را ميشود با هفته اي 300 روپيه كرايه كرد كه از ريكشا به صرفه تر است.

                                                                          rn-13-kzp2-pune.jpg

فهرست قيمت بعضي كالا ها در پونا براي نمونه

كرايه خانه : يك اتاق خوابه 3000 تا 7000 روپيه

موتور دست دوم: پنج تا چهل و پنج هزار روپيه

موتور نو: بيست تا هشتاد هزار روپيه

يخچال دست دوم : 2 تا 6 هزار روپيه

يخچال نو : حداقل 7000 روپيه

تخت خواب فلزي: 600 روپيه

صندلي پلاستيكي: 200 روپيه

شكر: يك كيلو 15 روپيه

گوشت گوساله:- بدون چربي و استخوان- ران يك كيلو 45 روپيه، راسته يك كيلو 50 روپيه

مرغ: پاك كرده پوست كنده يك كيلو 50 روپيه

خط موبايل: 200 روپيه  تعرفه شهري: دقيقه اي دو روپيه

نان تست: يك بسته متوسط 12 روپيه،

برنج: متوسط كيلويي 30 روپيه

موز: هر عدد يك روپيه يا كمتر

شير Nestle : يك ليتر 32 روپيه

هزينه خريد خط تلفن: 3000 روپيه

روغن مايع: يك ليتر تقريباَ 60 روپيه

يك ليتر بنزين: 52َ روپيه

پودر رختشويي: تايد اصل يك كيلو 60 روپيه

كوكا كولا: يك بطري 300 سي سي 10 روپيه

 هزينه ماهانه زندگي دانشجويي در پونا شامل غذا، مسكن، رفت و آمد و هزينه هاي در ماني مطابق برآورد رسمي دانشگاه پونا براي دانشجويان خارجي 200 دلار در ماه است. البته با توجه به جميع جهات و بررسيهاي انجام گرفته در بين ايرانيان به ميانگين 250 دلار ميرسيم. البته در نظر داشته باشيد که بسياري نيز با مبالغي کمتر از 200 دلار هم زندگي ميکنند. 

دانشجويان جديد در سال اول معمولا حدود 1000 تا 2000 دلار هزينه بري خريد وسايل و وديه خانه و کلا جا افتادن دارند.

/ 10 نظر / 860 بازدید
مجتبی

دوست خوبم سلام کارت واقعا عالیهاز هر لحاظ کهحساب کنی بی نقصه بههمین خاطر یه درخواست ازتون داشتم اگر براتون مقدوره مطالبی رو که تا بهحال نوشتید و مطالب آیندتون رو برای من به آدرس ایمیلم ارسال کنید اگر این لطفرو کنید ازتون ممنون میشم با تشکر

الهه

سلام . از مطالب وبلاگتون خيلي استفاده كردم. فقط يك سوال دارم اعتبار مدرك دانشگاهي پونا در چه سطحيه؟ مخصوصا رشته هاي ارتباطات؟ ممنون ميشم اگر بهم زود جواب بدين

مهر

سلام تشکر برای اطلاعات خوبتون

سارا

آقای امين عزيز سلام.در سايتهای مختلف بدنبال اطلاعاتی در مورد کشور مالزی برای ادامه تحصيل بودم که مطالب وبلاگ شمارو خوندم.فوق العاده جالب و جامع بود.ممنون می شم اگه يه وبلاگ که اطلاعات دقيقی مثل وبلگ خودتون داشته بشه(البته در مورد مالزی)بهم معرفی کنيد

شیما

سلام.مرسی از اطلاعات این بلاگ. من هم همین سوال الهه رو داشتم و این که در باره ی اقامت در شهر بمبئی هم اطلاعاتی دارین؟ مرسی.

محمود عظيمی

بابا دمت گرم و انشاالله خدا خيرت بده برای اين اطلاعات دقيق.موفق باشی

زمانی

سلام.در رشته دکترای روابط بین الملل، چه دانشگاهی معتبر از نظر ایران است؟ ممنونم hz8252@yahoo.com

جواد

با سلام میخواستم بدونم که برای کارشناسی ارشد رشته زبان انگلیسی چقدر باید هزینه کنم؟ البته 2 ترم تا گرفتن مدرک کارشناسی ام در ایران مانده و کدام دانشگاه و با توجه به چه شرایطی می توانم پذیرش شوم

يوسف نعيمی

ba salam khedmat e shoma doost e khoubam... man yousef daraye madrak e karshenasy mohandesy bargh gerayesh e mokhaberat az daneshgah e sarasary birjand hastam va mikham baraye arshad be hend byam va hamin reshte ro bekhounam ( telecommunication engineering ) amma moaddel e man 13 hastesh ! mikhastam bedounam ba in moaddel mitounam az daneshgahhaye khoub e hend accept begiram? daneshgahaee mesl e technology ya ... ya inke kollan az che daneshgahhaee mishe accept gereft ba in sharayet? mamnoonam